Reklam
Reklam
Reklam

Yerli Aşımızı Üretememiş Olmamız, Bizi Zor Durumda Bırakıyor

Levent Küçük Yazıları / Yerli Aşımızı Üretememiş Olmamız, Bizi Zor Durumda Bırakıyor

Yerli Aşımızı Üretememiş Olmamız, Bizi Zor Durumda Bırakıyor
29 Mart 2021 - 09:02

Koronavirüs vaka sayısında yeniden artış ve virüsün mutasyonu yaşanırken, tedbir olarak, kısıtlamaların artırılması ve tam kapanma yeniden gündeme getirilmektedir. Tam kapanmanın ise, zaten zor durumda olunan ekonomik ve sosyal hayatı daha da olumsuz hale getireceği belirtiliyor.

Çözüm olarak, aşının ve aşılanmanın önemi işaret edilerek, aşılanan kişi sayımızı bir an önce artırmamız gerektiği vurgulanıyor. İşte bu noktada, aşı açısından dışa bağımlı olmamız ve bugüne kadar maalesef kendi yerli aşımızı üretememiş olmamız, bizi zor durumda bırakıyor.

Bugün itibariyle, AB ülkeleri arasında bile aşı ihtiyacı ve kavgası yaşanırken, keşke kendi aşımızı üretmiş olabilseydik diyoruz. Bu açıdan, 97 yaşındaki Cumhuriyet Türkiye’sinin, bu kadar üniversitesi, hastahanesi, bilim insanı, araştırma merkezi ve özel sektör kuruluşuyla, bugüne kadar yerli aşıyı üretememiş olması hem düşündürmekte hem de mevcut sistemi sorgulamamızı gerektirmektedir.

Sağlık kuruluşlarının varlığı ile sağlık çalışanlarının bugüne kadarki özverili çalışmalarına hepimiz müteşekkiriz. Ancak, alınan tedbirlere hepimizin titizlikle uyması ve aşı tedariki, covid ile mücadelede daha önemli hale gelmiş bulunmaktadır.

Umarım, yerli aşımızı bir an önce üreterek, yeniden tam kapanma olmadan, bu zorlu süreci en az zararla atlatabiliriz...
Saygı ve sevgilerimle.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum