Reklam
Reklam
Reklam

Yağ Aldırma Teknikleri Nelerdir?

Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Tayfun Türkaslan / Yağ Aldırma Teknikleri Nelerdir?

Yağ Aldırma Teknikleri Nelerdir?
08 Ocak 2021 - 08:51

Yağ aldırma tekniklerinin hangisi seçilirse seçilsin ana hedef fazla ve bölgesel yağlardan kurtulmaktır. Teknikler arası büyük farklılıklar yoktur. Lakin bazı teknikler diğerlerine nazaran daha fazla ön plana çıkmaktadır. Bu ayrıcalıklı tekniklerin diğerlerine göre daha çok avantajı ve daha az dezavantajı olabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki hangi yağ aldırma tekniği tercih edilirse edilsin hepsinde bazı alt ve üst sınırlar vardır. Örneğin aşırı kilolu iseniz yağ aldırma tekniklerinden hiçbirini kullanamazsınız. Bu nedenle tekniklerin başarılı olabilmesi için belirli kilo sınırında olmanız gerekmektedir. Aşırı kilolu bireylerde yağ aldırma tekniklerinden yeterli verim elde edilememektedir.

Yağ Aldırma Teknikleri Sadece Yağ Gidermede Kullanılmaz

Yaldırma teknikleri sadece bölgesel yağlanmada kullanılmamaktadır. Aynı zamanda şekillendirici ve tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak da kullanılmaktadır. Örneğin vücudun belirli bir bölgesi ya da birden fazla bölgesinin şekillendirilmesinde, estetik görüntünün desteklenmesinde de kullanılmaktadır. Hatta penis uzatma ameliyatlarında dahi kullanılmaktadır. Penis kökünde yer alan fazla yağlar bu tekniklerle giderilerek asıl penis boyunun ortaya çıkması da desteklenmektedir. Tekniklerden hangisini seçeceğiniz konusunda tek başınıza karar vermemeniz gerekmektedir. Doktor – hasta sohbeti eşliğinde karar vermek daha uygun ve etkili sonuçlarla dönüş yapabilecektir.

Klasik Yağ Aldırma Tekniği

En eski ve en çok kullanılan, hala da sıklıkla tercih edilen yağ aldırma tekniklerinden biridir. Bu yöntemin hasta açısından çok fazla dezavantajı olmasa da uygulayıcı hekim açısından bazı dezavantajları vardır. Doktor açısından en önemli dezavantajı ise süresinin diğer yöntemlere nazaran daha fazla olmasıdır. Süreyi uzatan en büyük etken ise yağ aldırma tekniğinde kullanılan kanül isimli materyallerdir. Kanüllerin mümkün mertebe ince olanı seçilmektedir. Böylece hasta açısından daha rahat ve kısa sürebilen bir iyileşme süreci hedeflenmektedir. Ancak ince kanüllerden çekilen yağ alma aşamalarında işlem süresi de uzamaktadır.

Klasik yağ aldırma tekniği klasik Liposuction olarak da bilinir. Bu teknik kullanılırken genel anestezi veya lokal anestezi tercih edilebilir. Ancak anestezi türünün son onay mercii hekimlerdir. Özellikle uygulama sahasının genişlik oranında kesinlikle genel anestezi uygulanır. Gıdı gibi küçük bölgelerden yağ aldırma işlemi uygulanacaksa lokal anesteziler daha uygundur. Klasik yağ aldırma tekniğinde cildin üst katmanının hemen altında yer alan yağ dokulara kanüller yerleştirilmektedir. Kanüller ne kadar küçük ve ince yapıda ise o kadar iyidir. Böylece işlem sonrasında iz kalma olasılığı da minimize edilmiş hatta yok edilmiş olur. Bu nedenle yağ aldırma teknikleri sonrası iz kalır mı, ne kadar kalır gibi sorularınızın ortalama yanıtını da sunmuş oluyoruz. Kanül isimli materyaller aracılığı ile cilt altındaki fazla yağlar vakum teknolojisi kullanılarak çıkartılmaktadır.

Lazerli Yağ Aldırma Tekniği

Diğer adı Lazer Liposuction olan bu teknikte hem hasta hem uygulayıcı hekim daha rahat bir uygulama geçirmektedir. Üstelik klasik yağ aldırma tekniğine göre iyileşme süresi daha kısa olmaktadır. Teknikte kullanılan lazerlerin 2 ayrı dalga boyu türü mevcuttur. İlk dalga boyu yağ hücrelerini hedefler. Diğer dokulara zarar vermez. İlk dalga boyunda yağ hücrelerinin deforme olması bir tür patlama yaşatılması sağlanır. Böylece çok daha kolay ve hızlı dışarı çıkartılması gerçekleştirilmiş olur. İşlemde kullanılan ikinci dalga boyunda ise kolajen lifler hedeflenmektedir. İkinci dalga boyundaki hedef yağ hücreleri – yağ alma değildir. Aksine yağ alma işlemi sonrası yaşanan iyileşme sürecinin hızlandırılmasını sağlamak, cildin toparlanmasını ve hatta sıkılaşmasını desteklemek üzere çalışmaktadır.

Lazerle yağ aldırma tekniğinin en büyük avantajlarından biri iki ayrı dalga boyutunun olması, ikinci dalga boyutuyla cilt toparlanmasının – sıkılaşmasının tetiklenmesi vardır. Bunun yanı sıra işlem sırasında sadece yağ hücreleri hedeflenir, etraftaki sağlıklı dokulara zarar verilmez. Diğer olumlu özelliği ise yağ aldırma uygulamasından sonra işlem gören o bölgede tekrar kilo alma durumu söz konusu olsa dahi asla eskisi gibi hızlı ve yoğun miktarlarda yağlanmanın gözlemlenmemesidir. Lakin şunu da ifade etmekte fayda var: yağ aldırma teknikleri uygulansa ve hedeflenen estetik görüntüye ulaşılsa dahi eskisi gibi olmasa da eskiye yakın olma ihtimaliniz her daim olacaktır. Bu nedenle işlem sonrası sağlıklı, dengeli ve hareketli bir yaşam sürdürerek yağ aldırma tekniklerinin sağladığı avantajların devamlılığına katkı sunulmalıdır.

Lazerle yağ aldırma tekniğinde uygulama bölgesine ortalama 3 – 4 mm çapında küçük delikler açılır. Deliklerden giriş yapılarak lazer çalıştırılır ve lazerin ısı etkileriyle birlikte yağ hücrelerine tarama gerçekleştirilir. Lazer kısa sürede yağ hücrelerini deforme eder – patlatır. Patlamadan sonra kanüller aracılığıyla yağlar dışı alınır. İşlemde tercih edilen kanüller diğer yöntemlerde olduğu gibi hem ince hem de küçüktür. İşlem süresi uzayacaktır ancak işlemin sağladığı başarılı oranı da aynı şekilde yükselecektir.

Vaser Yağ Aldırma Tekniği

Ultrasonik Liposuction, Vaser Liposuction olarak da bilinen bu teknik tüm yağ aldırma tekniklerinin en verimlisi, en başarılısıdır. Hatta bir taşla aynı anda dört kuşu vurabileceğiniz bir tekniği ifade eder. Dört kuşu aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz;

  1. Bölgesel yağlanma sorunlarından kurtulmanızı sağlar.

  2. Çıkartılan yağları, vücut şekillendirme amaçlı diğer bölgelerinizde kullanabilirsiniz.

  3. İşlem sırasında Hi-Def yöntemi aracılığıyla kaslı veya kıvrımlı vücut hatları tasarlanabilir.

  4. İşlem sonrasında süre gelen iyileşme sürecinizi çok daha kolay ve kısa olarak atlatabilirsiniz.

Ultrasonik Liposuction sayesinde cildin en üst katmanlarının altlarında yerleşke olan yağ dokularına Ultrasound dalgalar yollanmaktadır. Ultrasound dalgalar sayesinde yağ hücreleri sıvılaşır. Bu da işlemi hem hasta hem de hekim tarafından daha kolay kıldığı gibi daha kısa sürede tamamlanmasını da sağlar. Vaser yağ aldırma tekniğinde bilek gücü çok daha azdır, yani hekimi de çok yormaz. Elbette her daim yavaş, narin ve dikkatli hareket etmek gerekir. Bu tekniğin diğer tekniklere nazaran çok daha fazla avantajı bulunmaktadır. Örneğin yağ aldırma aşamalarından sonra yaşanan morarma ve ödem gibi etkiler çok daha kısa sürede geçebilmektedir. Aynı şekilde teknikle çıkartılan yağlar vücut şekillendirme ya da yüzünüzdeki yaşlılık izlerini gidermede dahi tercih edilebilmektedir. İsterseniz göğüs büyütme odaklı da kullanılabilir.
Vaser yağ aldırma veya Vazer Liposuction – Ultrasonik Liposuction olarak anılan bu teknik diğer yağ aldırma tekniklerine göre biraz daha pahalıdır, lakin çok daha başarılı, kapsamlıdır. Ayrıca çıkartılan yağlarla yapılacak ek uygulamalar sayesinde doğal görünümler, doğal sonuçlar elde edilebilmektedir.

E-Postainfo@tayfunturkaslan.com

Websitesi: https://tayfunturkaslan.com/


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum