Reklam
Reklam
Reklam

UNDP Türkiye su altı yaşam savunucusu Şahika Ercümen'den her geçen gün oksijen kaybeden denizler için acil yardım çağrısı

Bir yıldır UNDP Türkiye'nin su altı yaşamı savunucusu olan dünya rekoru sahibi serbest Dalgıç Şahika Ercümen, bu göreve atanmasının birinci yıldönümünde herkesi kendi varlığımız için güvendiğimiz okyanusları ve denizleri korumak için acil önlemler almaya çağırdı.

UNDP Türkiye su altı yaşam savunucusu Şahika Ercümen'den her geçen gün oksijen kaybeden denizler için acil yardım çağrısı
08 Haziran 2021 - 17:45 - Güncelleme: 08 Haziran 2021 - 17:55

Geçen yıl 8 Haziran Dünya okyanuslar Günü'nde UNDP Türkiye'nin su altı yaşamı savunucusu olarak ilan edilen dünya rekoru sahibi serbest Dalgıç Şahika Ercümen, bu görevi üstlendiği birinci yıldönümünde Dünya Çevre günü ve Dünya okyanuslar Günü vesilesiyle herkesi denizleri ve okyanusları korumak için acilen harekete geçmeye çağırdı.


Okyanuslar ve denizler oksijen her geçen gün kirliliği, atıklar yüzünden kaybediyor, istilacı yabancı türler ve iklim değişikliği, aşırı avlanma, su altında yaşam için UNDP tarafından yayınlanan bir video aracılığıyla harekete geçmeye çağıran, Şahika Ercümen belirtti ve şöyle dedi: “İnsanlar çağında gezegeni şekillendirme, iyi ya da kötü durumdayız. Bu Dünya Çevre günü ve Dünya Okyanusları Günü'nde, herkesi denizlerimizden başlayarak mavi gezegenimizi korumak için harekete geçmeye çağırıyorum!”

Şahika Ercümen'in seslendirdiği video, sadece mavi denizlerin derinliklerindeki ekosistemin büyüleyici görüntülerini değil, aynı zamanda plastik kirliliği ve müsilaj gibi su altındaki yaşam için büyük bir tehdit oluşturan insanlık olarak yarattığımız mevcut sorunları da çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor.

Şahika Ercümen, geçen yıl boyunca UNDP Türkiye ile güçlerini birleştirerek denizlerin korunması konusunda farkındalık yaratmak ve denizlerin sesi olmak için birçok etkinliğe katıldı. Covıd-19 pandemisi sırasında artan Deniz kirliliğine dikkat çekmek için Boğaz'a ve UNDP Türkiye'nin Suriye krizine müdahale ve esneklik Programı kapsamında "sıfır atık Projesi" kapsamında tarihi batık Halfeti kentine daldı. Ayrıca, istilacı yabancı türlerin en istilacılarından biri olarak kabul edilen aslan balıklarının denizlere verdiği zarar hakkında farkındalık yaratmak için UNDP ve Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan "Deniz istilacı yabancı türler Projesi" için Kaş'a daldı. UNDP Türkiye ve Şahika Ercümen, küresel hedeflerin 14'üncüsü olan su altındaki yaşam konusunda herkesin farkındalığını artırmak ve davranış değişikliğini teşvik etmek için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum