Reklam
Reklam
Reklam

Tüketicinin İsyanı: Zam Zam Zam… Artık Yeter, Bıktık!

TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal: "Uygulanmakta olan yanlış politikalar her geçen gün tüketiciye ek yük getirmektedir. Kısacası zamlar soyguna dönüşmüştür. Tüketici artık insanca yaşamak istiyor. Tüketiciler ve tüketici örgütleri olarak zam terörüne teslim olmayacağız."

Tüketicinin İsyanı: Zam Zam Zam… Artık Yeter, Bıktık!
05 Temmuz 2021 - 12:44 - Güncelleme: 05 Temmuz 2021 - 13:02

Salgın, gelir kaybı, işsizlik, pahalılık ile boğuşan ve ardı arkası kesilmeyen zamlarla giderek yoksullaşan tüketicilerin, elektriğe yapılan %15, doğalgaza yapılan %12 zam karşısında beli daha da büküldü. Uzun zamandır zamların durdurulması, geri çekilmesi için yapılan çağrıları karşılık bulmayan tüketiciler ve tüketici dernekleri artık isyanda.

İstanbul Bakırköy’de bir araya gelen Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) ve vatandaşlar bir kez daha zamların durdurulması ve geri çekilmesi için çağrı yaptı.

TÜKODER’in 31 yıldır zamlarla mücadele ettiğini, bugün yine zamlar nedeniyle meydanlarda olduklarını söyleyen TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal, basın açıklaması öncesi yaptığı konuşmada şunları aktardı:Tüketici artık insanca yaşamak istiyor

ÖTV, mazot, elektrik, doğalgaz zamları geldi, sadece zamlarla da kalmadı bir de üzerine KDV zammı eklendi. Zamlar aile bütçesini delmiş, tüketicinin cebini boşaltmıştır. Toplanması gereken doğrudan vergiler toplanamadığı için dolaylı vergiler tüketicinin ensesinde boza pişirmeye devam etmektedir.

Piyasanın zayıf tarafı olan tüketiciyi korumakla sorumlu olan devlet ve politik irade olan hükümet, yapılan zamlarla piyasanın arz kuruluşlarına tüketiciyi kurban etmektedir. Elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 19,21, ÖTV’ye yüzde 54 ve yüzde 78 arası, özel iletişime yüzde 2,5, akaryakıta, köprülere zamlar… Peki vatandaş nasıl yaşayacak!Uygulanmakta olan yanlış politikalar her geçen gün tüketiciye ek yük getirmektedir. Kısacası zamlar soyguna dönüşmüştür. Tüketici artık insanca yaşamak istiyor. Tüketiciler ve tüketici örgütleri olarak zam terörüne teslim olmayacağız. Tüketimden gelen gücümüzü kullanacak, örgütlülüğümüzü artıracak ve zamlar geri alınana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Koçal’ın konuşmasının ardından TÜKODER Etkinliklerden Sorumlu MYK Üyesi ve Başakşehir Şube Başkanı Aydan Kara basın açıklamasını kamuoyu ile paylaştı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:“Temel ihtiyaçlarımızdan olan Elektriğe %15, doğalgaza %12, toplamda %27 zam yapıldı. YETER ARTIK BIKTIK………

Elektrik fiyatlarına son iki buçuk yıl içinde %70 zam gelmiştir. Elektriğin fiyatına gelen her zam aynı zamanda kayıp kaçak bedelinin de içinde olduğu dağıtım bedellerine ve vergilere de gelmektedir.

Ödediğimiz elektrik faturalarının %49,70’ i enerji bedelidir.  %31’i kayıp kaçak bedelinin de içinde olduğu dağıtım bedeli, %19,20 ise fon ve vergi toplamıdır.

Görüldüğü üzere ödediğimiz faturaların yarıdan fazlası çeşitli bedeller adı altında şirket kasalarına gitmektedir.

4 kişilik bir aile için 230 kwh elektrik faturası olarak 1 Nisan 2017 Tarihinde 94,70 TL öderken 01 Temmuz 2021’den itibaren 211,00 TL ödeyecek. 4 yılda %123 zam gelmiştir. İndirimler Tüketiciye Yansıtılmazken Zamlar Katmerli Olarak Yansıtılıyor

01 Nisan 2021 tarihi itibariyle enerji dağıtım şirketlerinin aldığı enerji bedeline %17,5 indirim uygulanmış, ancak bu indirim nihai tüketiciye yansıtılmayarak, dağıtım şirketlerinin kâr payını yükseltmiştir. İndirim geldiğinde tüketiciye yansıtılmamakta zam geldiğinde tüketiciye katmerli yansıtılmaktadır.

Asgari ücrete yapılan zam oranı ise sadece elektriğe yapılan zammın bile altında kalmıştır.

Tüketici yine yoksulluğa ve açlığa terk edilmektedir.

ZAM ZAM ZAM… UCUZLUK NE ZAMAN ????Dağıtım şirketleri tüketicinin cebinden elinizi çekin…

Elektriğe yapılan zammın şokunu yaşarken, doğalgaz zammı sürprizi ile karşılaştık.

Doğalgaza her ay %1 zam yapılır iken, 1 Temmuz itibariyle %12 zam yapılarak 2021 yılında toplam zam %19,21 olmuştur.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanının TBMM’ye verdiği bilgiye göre 2020’nin ilk dokuz ayında toplam 101 milyon TL ödenmemiş borçtan dolayı 107 bin konutun elektriği kesilmiş, ayrıca 399 milyon TL ödenmemiş borçtan dolayı ise 51 bin konutun doğalgazı kesilmiş sözleşmeleri fesh edilmiştir.

Bu rakamların pandemi süreci nedeniyle çok daha yükseldiğini biliyoruz. Vatandaşları karanlığa ve soğuğa mahkûm edilmeyecek önlemler alınmalıdır. Gerekirse bu borçlar ailelerin gelir durumu da dikkate alınarak kamu kaynaklarından karşılanmalıdır.Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda akaryakıta da zam gelmişti.

Elektrik, akaryakıt ve doğalgaz zamları sonrasında, birçok ticari ve sınai işletme, maliyetlerinin arttığı gerekçesi ile ürün ve hizmet fiyatlarını artıracaktır.

Açıkçası bu zam oranları, aldığımız tüm ürünlere yansıyacak olup ekmeğimiz daha da küçülecektir. Pandemi nedeniyle alım gücü düşen tüketici, hane geliri düşen aileler yoksulluğa ve açlığa terk edilmektedir. Ülkemiz nüfusunun yüzde 70’e yakını açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşam mücadelesi vermektedir. Emeklilerimizin aldığı maaş asgari ücretin altında kalmış, adeta ölüme terk edilmektedirler.Tüketici kaderine terk edildi, sermaye korunuyor

Türkiye’nin de imzaladığı evrensel haklarımızdan biri olan temel ihtiyaçların karşılanması hakkı; barınma, ısınma, aydınlanma, yeterli gıda ile beslenme, içecek ve kullanacak su bulma, haberleşme ve ulaşım gibi en temel hakları kapsamaktadır.

Tüketicinin bu hakları göz ardı edilerek, Anayasanın 172 maddesi uygulanmayarak, güçsüz olan tüketici kaderine terk edilerek, güçlü olan sermaye korunmaktadır.
 
Elektrik dağıtımları özelleştirildikten sonra, kullandığımız elektrik fiyatları sürekli artmaktadır. Özelleştirmenin ve dönem dönem yaşanan krizlerin faturası her zaman olduğu gibi yine tüketiciye ödetilmektedir.Dünyanın 20 büyük ekonomisinden biri isek bu zamlar niye?

Millet bitmiş, esnaf çökmüş, siftah yokmuş kimsenin umurunda değil. İntiharlar varmış, borçlar artmış, tencerede kaynayan taşmış kimsenin bu halkı ciddiyete aldığı yok.

Dünyanın 20 büyük ekonomisinden biri olduğumuz söylenmekte, peki bu zamlar niye? Yoksulluk ve açlık altında yaşamını sürdürmeye çalışan vatandaşlarımızın sayıları sürekli artarken mi ekonomi büyüyor?

Türkiye’nin kaynaklarının aktarıldığı mutlu bir azınlığa, tüm ihaleleri alan beylere, vatandaşın tek maaş alacağı işi yokken devletin kasasından en az 2-4 maaş alanlara, geçmediğimiz köprülerin, tünellerin, oto yolların parasını ödediğimiz şirketlere göre mi büyüyor?Zamlar derhal geri çekilsin

Halk fakir, halk yoksul, halk aç, vatandaşı pandemi vurmuş, zamlar yere sermiştir.

83 Milyon tüketici adına sesleniyoruz;

*Zamlar derhal geri çekilsin,

*Temel gıda ve temel ihtiyaçlarda kdv Yüzde%1 e indirilsin

*Halkın alım gücünü artıracak önlemler alınsın

*Bir kerede tüketiciye yönelik ekonomik paket uygulansın

*Tüketicinin yeterli beslenebilmesini ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek önlemler alınsın

*Elektrik faturalarındaki Elektrik Kayıp kaçak bedelini kaldıracak yasal düzenleme yapılsın

*Enerjiden yararlanmak çağdaş bir insan hakkıdır. Enerjinin tüm tüketicilere yeterli, kaliteli, düşük maliyetli olacak bir şekilde sunulması sağlansın.

*Tek asgari ücretle çalışan ve Emeklilere kısacası yoksul ve açlık sınırının altında yaşayan ailelere enerji, doğalgaz desteği kamu eliyle sağlansın.

*Tüketicinin temel ihtiyaçlarını karşılayan yatırımlar kamu tarafından yapılmalı ve var olan özelleştirilen işletmeler kamuya geri kazandırılsın.

*Pandemi ve çeşitli nedenlerden dolayı oluşan kriz koşulları sona erene kadar zor durumdaki tüm tüketicilerin elektrik, doğalgaz, su, internet ve telefon gibi acil ihtiyaç olan hizmet bedelleri kamu tarafından ödensin.İnsanca yaşamak için, zamlara HAYIR demek için, doğanın talanına, kadına şiddete, HAYIR demek için, örgütlenip sesimizi çıkarmanın zamanı geldi geçiyor.

Bizler örgütlenip sesimizi çıkarmazsak ne zamlar duracak nede vergiler bitecek, ne şiddet sona erecek, nede özgürlüklerden söz edebileceğiz.

ZAMAN BİRLİK OLMA ZAMANIDIR   
              
Tüm tüketicileri bu işleyişe dur demek için derneğimize üye olmaya ve hep birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

Yaşasın Tüketicilerin Örgütlü Mücadelesi


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum