Reklam
Reklam
Reklam

Tasarruf ve Zam

Nihat Altay Yazıları / Tasarruf ve Zam

Tasarruf ve Zam
19 Temmuz 2021 - 17:46

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iki yılda bir araçtan hizmet binasına, lojmandan seyahat giderlerine kadar tasarruf dönemine geçildiğini açıklıyor. Ancak her açıklama yapıldıktan sonra gerek araç savurganlığı gerekse diğer harcamalar artarak devam ediyor. İlginç olan ise israf dolu harcamaları dile getiren muhalif medya olduğunda muhatapları sessiz kalınca Ak Parti seçmeni "yalandır" diyerek inanmıyor. Bazıları inanmasa da veya inanmak istemese de ülkemizde giderleri hesap edilemeyecek kadar çok fazla israf var.
 
Son günlerde halktan toplanan paraların nereye, ne kadar harcandığını denetleyen Sayıştay raporlarına karşı bir yaptırım uygulandığını duydunuz mu? Sadece şu an makamda oturanlara değil, geçmişte bu makamlarda olup da hesap sorulmadığı sürece israfın sonu gelmez ve tüm uyarılar askıda kalır. Evet, israf önlenemiyor ancak zamlar peş peşe sıralanıyor.
 
Türkiye İstatistik Kurumu haziran ayı enflasyon verilerini açıkladı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haziranda aylık bazda yüzde 1,94, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (YÜFE) yüzde 4,01 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 17,53, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 42,89 oldu. Bunun yanında kur ve faiz oranları halen yüksek rakamlarda seyrediyor. TUİK verileri ve yüksek seyreden kur ve faiz oranları gösteriyor ki kışa doğru gıdadan giyime, mobilyadan, beyaz eşyaya kadar zam furyası ile karşılaşacağız. Ayrıca tüketicilerin günlük yaşantılarında olmazsa olmazı elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12 zam yapıldı. Pandemi sürecinde özellikle gıda ürünlerine gelen zamlarla geçimini güçlükle sağlayan tüketiciler elektrik ve doğalgaz zamlarından sonra aile içi ekonomi noktasında daha fazla zorluk yaşayacaklar.
 
Kanal İstanbul'a harcanacak zaman ve enerjiyi acil bir şekilde yeni bir ekonomik program ve yeni teşviklere harcamak gerekiyor. Beton ağırlıklı ekonomik ilerlemenin bir yere kadar olduğunu, üretim ve istihdam olmadığı sürece ülkenin tüm iktisadi alanlarının tıkandığını artık görmeliyiz.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum