Reklam
Reklam

Sevgililer Günü 'israf günü' olmasın

Nihat Altay Yazıları / Sevgililer Günü 'israf günü' olmasın

Sevgililer Günü 'israf günü' olmasın
14 Şubat 2021 - 18:25

Beynimize aşırı bir şekilde enjekte edilmiş harcama kültürüyle bencilleştiğimizi düşünüyorum. Elimizde aynısı olduğu halde ikincisinin alınması bir israftır, biz bu günlerde israfta sınır tanımıyoruz. Alışveriş yaparken aşırı israftan kaçınmamız şart. Hediye almak için 14 Şubat veya özel günler olması şart değil, ancak toplumda 'hediye almazsam olmaz' şeklinde bir algı ve kültür oluşmuş durumda. Oysa hediye almamak dünyanın sonu değil.

Özel gün adı altında topluma hediye alınması zorunluluğu oluşturulan zamanlarda, çoğu kez insanların hiç kullanmadığı hediyeler alınıyor. Hediye alınacaksa da ya evlerdeki bir eksik tamamlanabilir veya yoksul insanların eksikleri giderilebilir. Çünkü yoksulluk nedeniyle dünyada her gün 1 milyar insan yatağa aç giriyor.

Buna karşılık ülkemizde sadece Sevgililer Günü'nde 1 milyon 500 bin adet gül satışı gerçekleşiyor. Bir tarafta gül için yapılan masraf, diğer tarafta açlık nedeniyle ölen insanlardan bahsediyoruz. Dar gelirli insanlara yardım etmek daha makbule geçeceği gibi birçok insanı da mutlu edecektir.

Dünyada her yıl 657 milyon akıllı telefon hediye olarak alınıyor. Bunun büyük bölümü 'özel' olarak adlandırılan bu günlerde gerçekleşiyor. Böyle bir bencil toplum haline mi geldik, bu soruya cevap bulunması gerekiyor. Dünyada çok sayıda insanın 2 doların altında bir ücretle yaşam mücadelesi verdiğini unutmayalım.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum