Reklam
Reklam
Reklam

Savurganlık!

Kazım Çiloğlu Yazıları / Savurganlık!

Savurganlık!
27 Nisan 2021 - 08:37 - Güncelleme: 27 Nisan 2021 - 09:23

Gereğinden fazla tüketmemek hem inançlar da hem doğada hem de milli servet birikiminde en önde gelen doğrulardan biridir...

Başta doğal kaynakların kullanımında olmak üzere, beslenmede, giyim kuşamda, ısınmada, soğutmada, ulaşım araçları olmak üzere, her türlü yakıt ve enerji tüketen araç ve gereçte yeterin dışında tüketim, gelecek nesiller için en pahalı ve zor bir yaşamı da beraberinde getirecektir!

Her şeyden önce bu özeni gösterebilmek için, o toplumun eğitim düzeyi, inançları ve doğaya karşı olan bakışında, bilgi birikimi ve içtenliği ya da bu bilinçlenme toplumun bütününde benimsenmiş ve yaşama geçirilmiş olması gerekir.

Bu bakış açısında olanlar genellikle eğitim ve ekonomik düzeyi yüksek olan toplumlardır! İşte bu nedenledir ki o toplumlarda karşılık bulmakta ve gerektiğinde bakanların hatta başbakanların, yürüyerek ya da bisiklet kullanarak görevlerine gitmelerini görmek, çok doğal karşılanmaktadır!

Keza bu davranışlara en üst düzeyden katılım olunca toplumun en alt kesimlerine kadar yansımakta ve benimsenmektedir...

Bu şartlarda en önemli düstur, gelir dağılımının adil ve her bireyin insanca yaşayabilecek beslenmeye, barınmaya ve elbette eşit fırsatlarda bir eğitim düzenine sahip olabilmesidir!

Eğer bir toplumda, yoksullar ve fakirler ile varlıklı azınlıklar arasındaki gelir düzeyinde uçurumlar oluşmuşsa, bunun toplumsal kutuplaşmalara ve sonunda ise sosyal bir patlamaya neden olması da kaçınılmazdır.

Bir ülkede sosyal adalet ve çevresel değerleri sahiplenmek temel insani gereksinimlerin gerisine düşmüş ise öncelik, insanca yaşam koşullarını yaratmaktır!

 Sözün özü;
Tok açın halinden anlamazmış...


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum