Reklam
Reklam
Reklam

Sağlık Bakanı Koca: Aşı İkna Timleri Kuracağız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Aşı yaptırmayanların ikna edilmesi ve aşı olmalarını sağlamak için ikna ekibi kuracağız. İkna timleri, aile hekimleri öncülüğünde aşı hakkı olup da yaptırmayanların evlerine giderek tavsiyede bulunacak."

Sağlık Bakanı Koca: Aşı İkna Timleri Kuracağız
15 Nisan 2021 - 13:22 - Güncelleme: 15 Nisan 2021 - 13:35

Salgınının Türkiye'deki seyri, aşılama çalışmaları ve kısmi kapanma kararları ile ilgili Hürriyet gazetesinden Erdinç Çelikkan'ın sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haziran sonuna kadar 40 yaş üstü herkesin aşılanmasının hedeflendiğini söyledi. Sağlık çalışanlarının yüzde 14’ü, 65 yaş üstünün yüzde 23.6’sının halen aşı yaptırmadığını belirten Koca, aşı yaptırmayanların ikna edilmesi ve aşı olmalarının sağlanması için ikna ekibi kuracaklarını açıkladı.

Haziran ayında vaka ve ölüm sayılarında gözle görülür gerileme bekliyoruz

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın Çelikkan’a yaptığı açıklamalar şöyle: "Haziran sonuna kadar 40 yaş üstü herkesi aşılamayı hedefliyoruz. Şu anda Sinovac, BioNTech ve Sputnik dahil aşı diplomasisini hızlandırdık. Toplumsal bağışıklığı arttırmak amacıyla yerli aşı çalışmalarında da son aşamaya geldik. Alınan tedbirlerle birlikte haziran ayında vaka ve ölüm sayılarında gözle görülür gerileme bekliyoruz.

Sert tedbirler almak zorunda kalacağız

Tedbirlere rağmen düşüş olmazsa haziran ayında daha sert tedbirler almak zorunda kalacağız. Yerli aşıda faz-3 çalışmalarına geçiyoruz. İki ya da üç hafta sonra bu süreci de bitirmiş olacağız. Eylül ayında da aşılamaya başlarız. Nazal aşıda da en fazla üç haftalık süreç var önümüzde.

Aşı ikna ekibi kuracağız

Sağlık çalışanlarının yüzde 14’ü, 65 yaş üstünün yüzde 23.6’sı halen aşı yaptırmadı. Randevusuna gitmeyenler nedeniyle aşılar çöpe gitmedi. Aşı yaptırmayanların ikna edilmesi ve aşı olmalarını sağlamak için ikna ekibi kuracağız. İkna timleri, Aile hekimleri öncülüğünde aşı hakkı olup da aşısını yaptırmayanların evlerine giderek, aşı olmaları konusunda tavsiyede bulunacak, teşvik edecek. Aşılarını yaptırmayanlara neden aşı olmadıkları sorulacak. Böylece aşılarını yaptırmayanların neden aşı olmadıklarını öğreneceğiz. Çekincesi olanlara aşının koruyuculuğu ve önemi hakkında bilgi verilecek. Bu çalışmayla toplumda aşı yaptıranların oranının arttırılmasını hedefliyoruz.”


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum