Reklam
Reklam
Reklam

Penis Uzatma Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Plastik Estetik Cerrahi Uzmanı Sayın Doç. Dr. Tayfun TÜRKASLAN, "Penis uzatma ameliyatlarının uzman cerrahlarca yapılması şarttır. Ayrıca deneyim de gerektirmektedir. Hassas bir yapı olan Suspensory Ligamen yapısının kesilmeye çalışıldığı sırada sinir yapılarına, kan damarlarına zarar verilmemelidir. Kan damarlarına zarar vermek demek penisin kalınlaşması ve uzamasının engellenmesi ya da kısıtlanması demektir."

Penis Uzatma Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?
26 Kasım 2020 - 15:04

Penis uzatma ameliyatları, erkek genital estetik girişimleri arasında en çok araştırılan operasyonlardan biridir. Özellikle operasyonun gerçekten etkili olup olmadığı, kalıcı olup olmadığı, ne kadar uzama sağlayabildiği ve herhangi bir zararının olup olmadığı gibi sorularla boğulma noktasına getiren bir konudur. Bu nedenle işin uzmanına danışarak, Penis uzatma ameliyatları hakkında çarpıcı bilgiler öğrenmek için Plastik Estetik Cerrahi Uzmanı Sayın Doç. Dr. Tayfun TÜRKASLAN’a danıştık. Yağ aldırma operasyonlarından yüz estetiklerine, meme estetiklerinden vücut estetiklerine ve elbette penis uzatma ameliyatlarına dek onlarca estetik girişim yapabilen TÜRKASLAN, penis uzatma ameliyatlarının nasıl yapıldığına dair önemli ayrıntılar sundu.

Penis Uzatma Ameliyatı Nedir?

Bugüne dek penis boyu ne olmalı, ne kadarı erkek için yeterlidir, ne kadarı kadın için yeterlidir, kadınları kaç cm ister, kadınları kaç cm tatmin eder gibi pek çok araştırma ve anket düzenlenmiştir. Bu araştırmalar, analizler ve anketler göstermiştir ki kadınların neredeyse tamamı normal penis boyu olması yeterli, yeter ki performansı iyi olsun yanıtını vermiştir. Bundan da anlaşılıyor ki ortalama penis boyuna sahip her erkek, yeterli cinsel aktivite performansı sergileyebildiği sürece kadınlar için penis boyunun normalden uzun ya da normalden kalın olmasına gerek yoktur.

Ortalama penis boyu da her ırk için değişmektedir. Örneğin dünyanın en küçük penisli erkekleri genelde Asya ülkelerinde yaşamaktadır. Her ülkenin ortalama penis boyu farklı olmakla birlikte aralarında büyük değişimler yoktur. Yapılan araştırmalara göre 14 – 15 cm ortalama penis boyu olarak kabul görmüştür. Bu uzunluktan daha aşağıda olan penis boyları küçük penis olarak tanımlanırken, 5 cm’den kısa olanlar mikro penis grubuna girmektedir. Ancak mikro penis kavramı da değişmektedir. Bazı araştırma raporlarında bir penisin mikro penis olarak kabul görmesi için 2 cm’den daha kısa olması gerektiği öne sürülmektedir.

Penis uzatma ameliyatları genelde tamamen erkeklerin kendini tatmin etme, kendilerinin özgüvenini arttırıcı taleplerle yapılmaktadır. Ortalama boyutlara sahip olsalar da bazı erkekler cinsel deneyim yaşarken penislerinin boylarının kısa olduğunu düşünmekte ve özgüvenlerini yitirmektedir. Bu da doğrudan ereksiyon problemlerine neden olabilir veya ek sorunlar oluşturabilir. Penis uzatma ameliyatları, penis üzerinde kalıcı etkilerin oluşturulmasını sağlayan cerrahi düzeydeki girişimlerdir. Operasyonlar sırasında vücuda dışarıdan herhangi bir madde enjekte edilmez ya da herhangi bir dış materyal yerleştirilmez.

Penis Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Penis uzatma ameliyatının nasıl yapıldığına dair bilgiler sunan Doç. Dr. Tayfun TÜRKASLAN şunları ifade etti…

Penis; Suspensory Ligament, Penis, Scrotum yapılarından oluşmaktadır. Suspensory Ligament yapısı penisi iç kısımdan leğen kemiğine bağlayan bir yapıdır. Bu yapıya asıcı bağ adı verilmektedir. Ası bağ ile içten bağlanan penis, bu bağ sebebiyle 3/1 oranında dıştan daha kısa kalır. Penis uzatma ameliyatları bu bağ odaklı yapılmaktadır. Sadece bu bağın kesilmesiyle 3/1 oranında ek penis uzaması elde edilebilmektedir. Bu da ortalama 2 - 5 cm fazladan penis boyu uzaması anlamına gelmektedir. Operasyon sırasında penise doğrudan müdahale yapılmamaktadır. Bu nedenle penis zarar görmez, işlem yan etki barındırmaz, penisi tahrip etmez. Operasyon kapsamında ilk yapılan işlem asıcı bağların kesilmesidir. Asıcı bağların kesilmesiyle penis serbest kalmış olur. Bu da doğrudan penisin uzaması anlamını taşımaktadır.

Penis uzatma ameliyatlarının uzman cerrahlarca yapılması şarttır. Ayrıca deneyim de gerektirmektedir. Hassas bir yapı olan Suspensory Ligamen yapısının kesilmeye çalışıldığı sırada sinir yapılarına, kan damarlarına zarar verilmemelidir. Kan damarlarına zarar vermek demek penisin kalınlaşması ve uzamasının engellenmesi ya da kısıtlanması demektir. Özetle ereksiyon aşamalarına zarar verme anlamını taşır. Operasyon sırasında sinir gruplarının zarara uğramaması için Fraksiyonel CO2 lazer kullanılmaktadır. Lazerli uygulamalarda kanama neredeyse hiç olmamaktadır. Bunun yanı sıra daha kısa süren iyileşme süreçleri için de gereklidir.

Asıcı bağların kesilmesinin ardından ortaya çıkartılan ek uzamanın elde tutulması gerekir. İyileşme safhaları sırasında bağın yeniden yapışma durumu vardır. Bu nedenle alanında uzman hekimlerce yürütülmesi, takip edilmesi gereklidir. Ayrıca hekimin önerilerine ve dikkat edilmesi gereken konulara özen gösterilmesi çok önemlidir. Sağlıklı bir penis boyu uzaması için hekim tarafından önerilen aletlerin, araçların, masajların, uygulamaların vb doğru bir şekilde kullanılması gereklidir. Bu uygulamalar genelde 90 gün boyunca devam ettirilmektedir.

Yukarıda anılan aletler – araçlar ve diğer uygulamalar internette adı geçen yanlış uygulamalarla bir ilişkisi yoktur. Doktorun ifade ettiği gibi yapılması gerekir. Penis uzatma ameliyatları ortalama 1 saat sürmektedir. İşlem sırasında isteğe göre penis kalınlaştırma aşamaları da yapılabilmektedir. Böylece ek bir cerrahi operasyona gerek kalmadan hem penis uzatma ameliyatı hem de penis kalınlaştırma ameliyatı bir arada yapılabilir. Penis uzatma operasyonlarından bir gün sonra hastanın muayanesi yapılarak taburcu edilmektedir. İlk 5 gün penis sargıya alınır ve 45 günlük cinsel birleşim yasaklanır.

Penis Uzatma Ameliyatlarında Kullanılan Yöntemler

Suspensory Ligament yapısının kesilmesi ilk işlemdir. En verimli ve en kalıcı penis boyu uzamasını sağlamaktadır. Ancak penis uzatma oranının arttırılması için aşağıda sıralanan yöntemlerde uygulanmaktadır. Her biri hakkında kısa özetler sunmak gerekirse;

 1. Supra Pubik V – Y Plasti

Bu işlem penis uzamasına katkı sunmak üzere geliştirilmiştir. İşlemde ters Y şeklinde bir ameliyat izi oluşur. Ancak izler birkaç ay sonra iyileşmeye başlayarak kısa sürede yok olurlar.

 1. Suprapubik Liposuction

Özetle penis kökündeki yağların Liposuction tekniği ile alınmasına dayanan bir yöntemdir. Penis kökündeki yağlanma penisin kısalmasına ve kısa görünmesine neden olmaktadır. Özellikle orta yaş grubu erkeklerde en çok rastlanan sorunlardan biridir. Ayrıca obez hastalarında da yoğun derecededir. Penis kökü adı verilen pubik bölgedeki yağların alınmasıyla fazladan 1 – 1,5cm kadar ek penis boyu uzaması elde edilebilir.

 1. Peno Skrotal Plasti

Bu işlem her hastada yapılmaz. Penisin kısa görünmesine neden olabilen skrotum anomalisinin düzeltilmesi anlamını taşır. Yumurtalık birleşimi bazı erkeklerde normal değildir. Penisin kök kısmında yer alan yumurtalık – torba penis ile doğrudan bağlantılı yani yapışıktır. Anomali görüntüsü varsa düzeltmek için cilt üzerinde işlemler gerçekleştirilir.

Penis Uzatma ameliyatlarının nasıl yapıldığını, penis uzatma ameliyatı ile kaç cm uzama elde edilebileceği, teknikleri vb hakkında detaylı bilgiler sunan Plastik Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Tayfun TÜRKASLAN, son olarak ameliyat sonrası süreç hakkında da kısa kısa bilgiler vererek sorularımızı yanıtladı:

 • Penis uzatma ameliyatlarından sonra 30 - 45 gün cinsel aktivitede bulunulmaz. Mastürbasyon da buna dahildir.

 • Operasyon sonrası penis sargıya alınır ancak 5 gün sonra çıkartılır.

 • Operasyondan bir gün sonra taburcu edilirsiniz.

 • İyileşme sürecinin hızlı olması için sigara ve alkolden uzak kalınız.

 • Ameliyat sonrası süreçte önemli diyetlere gerek yoktur. Ancak ilk haftalar ve özellikle ilk günler katı gıda tüketmekten kaçınmalısınız.

 • İlk 7 – 10 gün boyunca banyo yapılmamaktadır. Buhar banyosu da dahildir.

 • Spor – egzersizler için yaklaşık bir ay beklemelisiniz. Hafif egzersizler için 15 gün yeterlidir.

 

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 0 Yorum