Reklam
Reklam
Reklam

Kripto para piyasasında bu hafta / 4-10 Ocak

Kriptomeda haber platformları Coinkolik.com ve BTCHaber.com aracılığıyla, geçtiğimiz hafta kripto para piyasasında yaşanan gelişmeler... 4-10 Ocak

Kripto para piyasasında bu hafta / 4-10 Ocak
12 Ocak 2021 - 16:38 - Güncelleme: 12 Ocak 2021 - 17:48

04.01.2021

Stellar, Ukrayna tarafından yakında çıkacak olan devlet destekli dijital para birimi için tercih edildi.

Dünyanın en büyük 14. kripto para birimi olan Stellar, Avrupa ülkesi Ukrayna tarafından yakında çıkacak olan devlet destekli dijital para birimi için tercih edildi.

Ukrayna, bugün yaptığı basın açıklamasına göre, yaklaşan Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ni (CBDC) Stellar blok zincirinde konuşlandıracak. Proje, ülkenin Dijital Dönüşüm Bakanlığı ve Stellar Geliştirme Vakfı tarafından denetlenecek ve yürütülecek.

Bakan Yardımcısı Oleksandr Bornyakov, Ukrayna’nın CBDC’si ile birlikte ülkede daha geniş kripto para ekosisteminin gelişimini kolaylaştırma amacıyla bu ortaklığın yapıldığını duyurdu:

“İşbirliği, Ukrayna ulusal dijital para birimi altyapısının geliştirilmesine katkıda bulunacaktır.”

Proje için iki kritik gündem olacak: Ukrayna’da stablecoin‘in dolaşımının uygulanması ve düzenlenmesi; Ukrayna Merkez Bankası’nın dijital para birimini geliştirilmesinin kolaylaştırılması. Mutabakat daha önce imzalanmış fakat duyurusu bugün yapıldı.

Çalışmalar 2017’den Bu Yana Sürüyor

Bornyakov, hareketin dünyadaki birçok merkez bankasının ya kendi CBDC projelerini değerlendirdiği ya da zaten dijital para protokollerini test ettiği için geldiğini söyledi. Bu ülkeler arasında, bu tür araçların geliştirilmesi ve test edilmesiyle ilgili 2020 yılında ilerleme kaydeden Çin, Japonya, Singapur ve Fransa bulunmaktadır.

Bakan, Ukrayna Merkez Bankası’nın 2017’den beri CBDC uygulama olasılığını araştırdığını belirtti ve ekledi:

“Bakanlık olarak, ülkemizin Doğu Avrupa finans piyasasında teknolojik yeniliklere ve rekabet gücüne adaptasyonunu sağlamayı amaçlıyoruz.”

Stellar da Twitter üzerinden resmi olarak Ukrayna ile yaptığı işbirliğini takipçilerine duyurdu.

XLM Yükselişe Geçti

Stellar’ın kripto para birimi XLM, bu haberin ardından deyim yerindeyse uçuşa geçti. CoinMarketCap verilerine göre kripto para birimi son 24 saatte %20 oranında yükseliş yaşadı.

Yerli analistlerden Tarık Eroğlu ise attığı bir tweet’le XLM’de yükselişin devam edebileceğini açıkladı.

07.01.2021

Bitcoin ağının hesaplama gücünü gösteren hash oranı (hash rate) tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. 

Bitcoin ağının hesaplama gücünü gösteren hash oranı (hash rate) tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Blockchain.com tarafından sağlanan verilere göre Bitcoin ağının hash oranı 148.727 EH/s seviyesine yükselerek yeni bir rekor kırdı.

Hash oranı, bir önceki rekorunu 1 Ocak 2021’de 142.735 EH/s seviyesine ulaşarak kaydetmişti ve Bitcoin o tarihte 29 bin dolar bandında işlem görüyordu. Hash oranında bir önceki rekorun kırılmasının ardından BTC yaklaşık bir hafta içerisinde 9 bin dolarlık devasa bir yükseliş kaydetti.

Bitcoin, 7 Ocak 2021 itibariyle 38 bin dolara ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu bir kez daha yeniledi. Popüler kripto para birimi etkileyici boğa koşusunu sürdürürken Bitcoin madencileri de oldukça iştahlı bir şekilde faaliyetlerine devam ediyor.

Öte yandan Bitcoin ağının işlem gücü (hash oranı) arttıkça lider kripto para birimi olası bir %51 saldırısı tehlikesine karşı da daha dayanıklı hale geliyor.

Companies Market Cap verilerine göre lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Tesla’yı da geride bıraktı. 

Companies Market Cap verilerine göre lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Tesla’yı da geride bıraktı. “Piyasa Değeri Bazında En İyi Varlıklar” verilerine göre BTC, Tesla’yı geçerek 10. Sıraya yükseldi. Kripto para birimi önceki gün de Alibaba’yı geçmişti.

Ekran Resmi 2021 01 07 17.14.43

Son verilere göre Bitcoin’in piyasa değeri 718.16 milyar, Tesla’nın ise 716 milyar.

Ethereum tabanlı bir yönetim token’ı olan MKR fiyatları önceki gün iki yıldan sonra en yüksek seviyesine ulaşmayı başardı. 

Ethereum tabanlı bir yönetim token’ı olan MKR fiyatları önceki gün iki yıldan sonra en yüksek seviyesine ulaşmayı başardı. MKR, son 24 saatte yaklaşık %40 artışla 1071 dolardan işlem görüyordu. Bununla birlikte token en son 21 Ocak 2018’de 1798 dolara ulaşarak rekor kırmıştı.

Analistler CoinDesk’e, son rallinin, merkezi olmayan finans (DeFi) sektörünün hızlı büyümesinin gecikmiş ve uzun süredir beklenen bir sonucu olduğunu söyledi. MKR, Maker’ın merkezi olmayan kredi platformu ve merkezi olmayan özerk kuruluş MakerDAO için kullanılan bir yönetim token’ı.

Ekran Resmi 2021 01 07 12.45.18

Dijital varlıklar konusunda uzmanlaşmış bir araştırma ve danışmanlık şirketi Delphi Digital’in kurucu ortağı Yan Liberman, fiyat artışını stablecoin dai’de keskin bir şekilde artan arzla ilişkilendirdi. Dai, Ethereum blockchain kullanıcıları birçok varlıktan birini Maker Protokolüne yatırdığında ve bu varlığa karşı dai biçiminde borç aldığında oluşturulur. Öte yandan MKR, sahiplerine Maker Protokolü ve dai’nin geliştirilmesi için oy hakkı vermektedir.

DeFi Pulse tarafından toplanan verilere göre, özellikle DeFi sektörü, 21.6 milyar dolardan fazla toplam değerin kilitlendiği baskı zamanı ile yeniden popüler hale geliyor.

Messari’de bir araştırma analisti olan Ryan Watkins’e göre, MKR’nin fiyatının “hareketsiz” kaldığı geçen yılki “DeFi yaz”ı ile karşılaştırıldığında, token’ın temelleri geçen yıl gelişerek talebini artırdı.

Watkins, CoinDesk’e yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Başlangıçta, MKR [dai’nin artan talebinden] herhangi bir gelir elde etmiyordu, çünkü dai borç alan kullanıcılara uyguladığı faiz %0’dı. Ancak daha sonra yazın ve sonbaharın başlarında, Maker faiz oranlarını yükseltmeyi başardı ve bu da MKR’nin çok fazla gelir elde etmesine neden oldu.”

Londra merkezli ana aracı kurum Bequant’ın araştırma başkanı Denis Vinokourov, çeşitli kasalar için (bir kullanıcının teminat yatırdığı ve dai oluşturduğu) borç tavanlarını artırmaya yönelik bir yönetici oylamasının yakın zamanda onaylanmasının fiyat artışına katkıda bulunabileceğini söyledi.

Analistler ayrıca rallinin muhtemelen mevcut boğa piyasası tarafından tetiklendiğini söyledi. Watkins, “Sektördeki son heyecan MKR’ın değerinin nihayet tanınması için bir reçete sağladı” dedi.

Tarihte ilk defa kripto para piyasasının değeri 1,000,000,000,000 dolara ulaştı.

Tüm kripto para piyasasının kümülatif değeri, 1 trilyon dolarlık tarihi bir dönüm noktasına ulaştı. En büyük kripto para birimi olan Bitcoin, şu anda bu miktarın yüzde 68.5’ini oluşturuyor ve piyasa değeri 650 milyar dolar seviyesinin üzerinde.

Bitcoin ayrıca son saatler içerisinde 36.000 doları geçerek de yeni bir ATH belirlemeyi başardı. Bitcoin’in bu yükselişi şu anda ABD’de yaşanan karışıklıkla ilişkilendiriliyor.

08.01.2021

XRP’den sonra Litecoin’de de Spark Token (FLR) airdrop’u gerçekleştirilecek.

Yılın ikinci çeyreğindeki kullanıma sunulması beklenen Flare Networks, en büyük beşinci kripto para birimi Litecoin’i de ağına entegre edeceğini duyurdu. Bu gelişmeyle birlikte Litecoin ağı, akıllı sözleşme işlevselliği kazanacak ve kapasitesini arttıracak.

Spark Token (FLR) airdrop’u geride bıraktığımız Aralık ayının başında XRP yatırımcıları için gerçekleştirilmişti. SEC’in Ripple’a yönelik dava hamlesi sonrasında hak edilen FLR token’ların dağıtılıp dağıtılmayacağı merak konusu olmuştu. Ancak sonrasında FLR token’ların airdrop kapsamında dağıtımının gerçekleştirileceği açıklanmıştı.

Ripple destekli Flare Networks, Aralık ayında XRP cüzdan adreslerinin anlık ekran görüntüsünün alınmasıyla birlikte önümüzdeki ay FLR token dağıtımına başlayacak. Toplamda 45,8 milyar FLR token dağıtacak. Buna göre airdrop’a katılmaya hak kazanan kişiler bu kapsamda XRP başına 1.0073 FLR alacak.

Flare Networks’ün yılın ikinci çeyreğinde başlatılmasının ardından, airdrop’ta dağıtılması planlanan toplam miktarın yüzde 15’i dağıtılacak. Airdrop’ta dağıtılmak üzere ayrılan token’ların %85’lik kısmının dağıtımı ise 2 yıla yayılacak. XRP yatırımcıları için FLR airdrop sürecinin maksimum 34 ay sürmesi bekleniyor.

Litecoin Sahiplerine 5 Milyar Token Dağıtılacak

Öte yandan Litecoin yatırımcılarına da airdrop kapsamında toplamda 5 milyar token dağıtımı gerçekleştirilecek. Litecoin ağının Flare Networks ekosistemine entegrasyonu hakkında daha fazla ayrıntının önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor.

Stablecoin hacimleri, Aralık ayında yeni bir rekor kırdı.

Stabilcoin hacimleri, Aralık ayında yeni bir zirve belirledi.

Bir The Block haberine göre, Aralık ayında blokzinciri üzerindeki toplam stablecoin hacmi, bir önceki aya göre %20.8 artışla 178.34 milyar dolara ulaştı. Aralık ayındaki hacim ayrıca, Eylül 2020’deki bir önceki zirveden 18.16 milyar dolar (%11.3) daha yüksek oldu. Bu rakamlar ise, blokzinciri üzerindeki hacme karşılık geliyor. Kripto para borsaları toplam hacimde yer almıyor.

stablecoin hacimleri rekor seviyeye ulasti 1
Kaynak: The Block

Tether (USDT), stabilcoin hacminin %71.2’sini elinde tutarken, onu %16.2 ile USD Coin (USDC) ve %6.4 ile DAI takip ediyor.

ABD’nin Stablecoin Kararı

ABD geçtiğimiz hafta, bankalara ödemelerinde blokzinciri ve stablecoin kullanma izni vermişti. Bu karar, ilerleyen dönemlerde stablecoin hacimlerinde çarpıcı yükselişler görmemize neden olabilir.

Bununla birlikte, birçok kripto para yorumcusu, USD Coin’in (USDC) söz konusu durumdan yararlanabileceğini düşünüyor. Tether’in dava süreci ve ABD’nin stablecoin izni, stablecoin piyasasındaki USDT hakimiyetini USDC lehine çevirebilir.

09.01.2021

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Avalanche (AVAX) ile mi çalışacak?

Kripto para ve blockchain dünyasının uzmanlarından Cemil Şinasi Türün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) kripto para birimi çalışmaları hakkında Twitter’da bir açıklamada bulundu.

Türün’ün ifadelerine göre TCMB, kripto-milli para çalışmaları kapsamında Avalanche platformunu değerlendiriyor olabilir. Türün, konuyla alakalı olarak şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da kripto-milli para çalışması yapıyormuş: Naci Ağbal yönetimi şu aralar Avalanche platformunu değerlendiriyormuş. Sevindirici bir haber, platformu da çok olumlu etkiler eğer kullanma kararı çıkarsa.”

Avalanche (AVAX) Nedir?

Çığır açan bir konsensüs protokolü kullanılarak oluşturulan Avalanche, işlemleri bir saniyenin altında onaylayan, Ethereum geliştirme araç setinin tamamını destekleyen ve milyonlarca tam blok üreticisine olanak tanıyan ilk akıllı sözleşme platformudur. Avalanche, yüksek düzeyde merkeziyetsiz uygulamalar, yeni finansal ilkeler ve yeni birlikte çalışabilir blok zincirleri başlatmak için sunulan açık kaynaklı bir platformdur. AVAX ise, Avalanche ağının yerel token’ıdır.

Yazının yazıldığı sırada AVAX, son 24 saatte %40 oranında değer kazanarak 6.74 dolardan işlem görüyordu.

İçerisinde 10.000 ve üzeri ETH bulunan cüzdan sayısı yeni bir rekor kırdı.

Blockchain analiz şirketi Glassnode’un verileri, Ethereum’da bazı önemli gelişmelere işaret ediyor. Kısa süre önce Twitter hesabı üzerinden bir paylaşımda bulunan Glassnode’a göre 7 Ocak 2021 itibariyle içerisinde 10 bin ve üzeri ETH bulunan adreslerin sayısında büyük bir artış yaşandı.

İçerisinde 10 bin ve üzeri miktarda Ethereum bulunan cüzdan adreslerinin sayısı 1.097’ye yükselerek son bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Öte yandan Glassnode tarafından paylaşılan bir başka veriye göre bakiyesi sıfır olmayan cüzdanların sayısında da büyük bir artış yaşandı. İçerisinde ETH bulunan cüzdan adreslerinin sayısı 52 milyona ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu kırdı.

Glassnode’un paylaştığı bu veriler, Ethereum’a yatırım yapan kullanıcıların sayısındaki artışın en net göstergelerinden biri. Bitcoin’in 40 bin dolarlık fiyat seviyesini kırmasının ardından gözler en popüler ikinci kripto para Ethereum’a çevrildi. Sektörün önde gelen isimleri Bitcoin’in ardından Ethereum’da da devasa bir yükseliş yaşanabileceğine dair öngörülerini paylaştı.

Bitcoin’deki yükseliş özellikle kurumsal yatırımcıların da kripto para piyasasına yönelik iştahını arttırdı. Bu nedenle 2021 yılıyla birlikte birçok kurumsal yatırımcının ve yatırım fonunun Ethereum’a yatırım yapacağı tahmin ediliyor.

En popüler ikinci kripto para birimi Ethereum haberimizin hazırlandığı sırada 1.225 dolardan işlem görüyordu. Ethereum son bir yılda yaklaşık %482’lik etkileyici bir yükseliş kaydetti.

10.01.2021

Cardano (ADA) en merkeziyetsiz ağ haline geldi.

Cardano, son birkaç yılda kripto para ekosisteminde son derece önemli bir proje oldu ve IOHK, Cardano’nun ekosistemini genişletme ve onu daha fazla kendi kendine yeterli hale getirme sürecinde. Perde arkasında gelişmeler yaşandıkça Cardano dünyanın en büyük stake ağı haline geldi.

Staking Rewards tarafından sağlanan verilere göre Cardano, dolaşımdaki arzının %69’u stake edilmiş haliyle en merkezi olmayan ağ haline geldi. 9.87 milyar dolarlık piyasa değeri ile Poladot’u geride bırakan Cardano, yedinci sıraya yerleşti. Polkadot, dolaşımdaki arzının %60.87’sine sahip ve onu sadece %1.53 stake’e sahip olan Ethereum 2.0 izliyor.

Ekran Resmi 2021 01 10 19.17.32

IOHK CEO’su ve Cardano’nun kurucusu bu gelişmeyle ilgili olarak Cardano’nun aynı zamanda “en güvenli” ağ olduğunu açıkladı.

Bir Twitter kullanıcısı ise rakip proje Polkadot’la Cardano’yu karşılaştırdı:

“$ADA stake’i için UX, DOT’tan ışık yılı ileride. Ledger ile DOT stake’ledim ve hala bakiyemi nasıl görüntüleyeceğimi bulmaya çalışıyorum. $ADA ile yoroi uzantısına tıklıyorum. Bu, alana yeni gelenler için büyük bir avantaj olacak.”

Ancak diğerleri, stake etme için kullanılan kripto paraların sınırlı kullanımı nedeniyle başarıdan memnun değil. Veri gözlemcisi Pieter Nierop’a göre, son yedi gün boyunca her gün ortalama 25,7 milyon yeni ADA yatırıldı. Ağa aynı anda 1500 yeni delegator eklendi. Ayrıca 8 Ocak’ta 1895 yeni cüzdan oluşturuldu.

IOHK Vakfı, Cardano sistemini yönetiminden bağımsız hale getirmek için çalışıyor ve yakın zamanda toplum katılımını Cardano ekosisteminin merkezi haline getirmek için fund3’ü başlattı.

Tether (USDT) CTO’sundan açıklama: 15 Ocak’ta hiçbir şey değişmeyecek.

Tether CTO’su Paolo Ardoino “What Bitcoin Did” isimli programa katılarak merak edilen soruları cevapladı.

Bilindiği üzere Tether ve USDT etrafında dönen birçok yasal husus var ve 15 Ocak’ta Tether’in istenilen belgeleri yetkili mercilere teslim etmesi bekleniyor.

Bu konularla ilgili olarak katıldığı podcast’te açıklama yapan Ardonio, 15 Ocak’tan sonra hiçbir şeyin değişmeyeceğini ifade ederek şunları söyledi:

“Tether karşılığında para tutuluyor. 2021 yılı için şeffaflığı arttırmayı hedefliyoruz. Güçlü KYC ve AML sunacağız. 15 Ocak’ta işler olduğu gibi devam edecek.”

Ardonio, FUD yayanları eleştirerek, “Tether ve Bitfinex, NYAG’dan gelen taleplere yanıt olarak 2,5 milyondan fazla belge sayfası üretti. Tartışmalar iyi ilerliyor. 15 Ocak’tan sonra işler her zamanki gibi devam edecek” dedi.

FinCEN’e Kayıtlı

Ardonio, Tether’in FinCEN’e kayıtlı ve gerekli kurallara uygun olduğunu dile getirdi. CTO güçlü KYC/AML süreçlerine sahip olunduğu vurgusunu yaptı. CTO, her USDT’nin, 1 USD’ye karşılık geldiğini ve sabitlendiğini dile getirdi:

“Bağlantının ödemeleri yerine getiremediğine dair tek bir kanıt yok. Birçok müşteri kanıt sağladı. Aksini iddia edenler gerçekleri doğru anlamalı.”

EOS'un CTO'su istifa etti. 

EOS kurucusu Dan Larimer, Voice of EOS tabanlı hizmet aracılığıyla EOSIO geliştiricisi Blockone CTO’luk görevinden istifa ettiğini duyurdu. Token Post tarafından verilen habere göre Larimer, bunu birkaç cümleyle duyurdu.

Larimer, konuyla alakalı olarak şunları söyledi:

“Son 4 yıldır Brendan ve block.one ile çalışıyorum ve son derece yetenekli bir mühendis grubunun yardımıyla oluşturabildiğim ve başlatabildiğim EOSIO yazılımıyla gurur duyuyorum. Ne yazık ki, tüm iyi şeyler sona erer. 31 Aralık 2020 itibariyle block.one CTO’luğu görevimden istifa ettim.”

Sansüre Dayanıklı Teknoloji Vurgusu

Larimer, kendisine ilke edindiği görevleri ve amaçları uğruna çalışmaya devam edeceğini belirterek, sansüre dayanıklı teknolojiler üzerine odaklanacağını duyurdu. Larimer açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı:

“Herkes için yaşamı, özgürlüğü, mülkiyeti ve adaleti güvence altına almak için serbest pazar ve gönüllü çözümler yaratma misyonuma devam edeceğim. Sırada tam olarak ne olduğunu bilmiyorum ama sansüre daha dayanıklı teknolojiler inşa etmeyi düşünüyorum. ‘Bir hizmet olarak özgürlük’ sağlayamayacağınıza inanmaya başladım ve bu nedenle dikkatimi insanların kendi özgürlüklerini güvence altına almak için kullanabilecekleri araçlar yaratmaya odaklayacağım. Block.one için en iyisini diliyorum.” 


 https://www.coinkolik.com/
 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum