Reklam
Reklam
Reklam

Keyfe keder yapılan yollar, ulaşıma çözüm olmuyor!

Kazım Çiloğlu Yazıları / Keyfe keder yapılan yollar, ulaşıma çözüm olmuyor!

Keyfe keder yapılan yollar, ulaşıma çözüm olmuyor!
09 Kasım 2020 - 12:11 - Güncelleme: 09 Kasım 2020 - 12:17

İster dünyanın en uzun köprüsünü ya da tüp geçidini yapın, eğer ithal akaryakıt kullanıyorsanız ve birden fazla vergi ile bedeli de çok yüksekse? 

 

Elbette bu durumda, zamanı da ikinci plana atarak, az yakıt ile hangi güzergâhtan gidilebiliniyorsa?

 

Sürücülerin tercihi, en ekonomik ve en kısa sürede gideceği noktaya ulaşmak olacaktır.

 

Daha kolay ve anlaşılabilir bir ifade ile A noktasından, B noktasına en ucuz nasıl gidilebiliyor ise doğal olarak, aklı başında herkes böyle davranacaktır.

 

Hiç kuşkusuz ülkeyi yönetenler, daha az petrol ithaline neden olacak şekilde ve bu doğrultuda önlemler almalı ve ulaşım yatırımlarını da bu amaca hizmet edecek şekilde yapmalıdırlar ki ülkenin dışa bağımlılığını ve ulaşım maliyetini en alt seviyede tutabilsinler.

 

Elbette bu önlemlerin ilk önde gelenleri, RES, HES gibi öncelikle elektrik enerjisini yerel ve doğal kaynakları artırarak, beraberinde, toplu ulaşımı, tercih edilir yollara dönüştürmek olmalıdır.

 

Siz yapılan yolları, geçitleri ve köprüleri ne kadar methederseniz edin, ulaşılan noktanın toplam maliyeti öncelikli seçenek olacaktır.

 

Seri kullanılacak yola ulaşım için harcanan yakıt maliyeti+kullanılan otobana ödenen ücret+geçit ya da köprüye ödenen ücret ve hepsinin toplamı, zaman ile maliyet oranında bir kazanım getiriyorsa tercih edilecektir. Aksi durumda sizin uygulayacağınız tüm yasaklamalarınızın da bir çözüm getirmediği görülecektir.

 

Ulaşımla ilgili yatırımlar hem kısa hem de maliyeti düşük bir ulaşım sağlamıyor, bunun yanında bir de yap işlet devret yöntemine, geçiş garantileri sağlanıyorsa?

 

Ortaya çıkan durumda, hem petrole dayalı yakıt harcaması ve bu bağlamda petrol ithalatı daha çok artacak, buna ilaveten döviz bazlı garanti ödemeleri de, dış ticaret dengelerini ülkemiz ekonomisinin aleyhine artmasına neden olacaktır.

 

Sözün özü;

 

Yolların, kamu binalarının, mahkeme binalarının ve mabetlerin ihtişamlı olması, ulaşımın daha ucuz, ülke yönetiminin daha düzgün, mahkemelerde daha adil bir yargı ve elbette ibadetin daha makbul olacağı anlamına gelmez!

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum