Reklam
Reklam

Gıda Ürünlerinde Fahiş Fiyat Denetimleri…

Levent Küçük Yazıları / Gıda Ürünlerinde Fahiş Fiyat Denetimleri…

Gıda Ürünlerinde Fahiş Fiyat Denetimleri…
29 Ocak 2021 - 10:29

Vatandaşların, tüketicilerin yoğun tepki ve mağduriyetlerine neden olan gıda ürünlerindeki fahiş fiyat uygulamaları sonrası başlatılan denetimleri, yerinde ve yararlı buluyoruz. Bu açıdan, konuya hassasiyet gösterenler ile denetimlere katılan kamu görevlilerine teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz. Ancak, geçmişte yaşadığımız benzer uygulamalarda, bu tür denetimlerin piyasalarda geçici bir caydırıcılık ya da fiyatlar üzerinde geçici bir etki sağladığı görülmüştür.

Gıda ürünleri fiyatlarında istikrarı sağlamak amacıyla, üreticiden tüketiciye kadar tüm kesimlerin menfaatlerinin korunması ve üretimden tüketime kadar tüm aşamaların iyi planlanarak, kontrol edilmesi gerekmektedir.

Bu amaçla;
1-Denetimlerin sürekli hale getirilmesi,
2-Üretimin planlanması ve teşvik edilmesi,
3-Üretim sonrası dağıtım ve satış kanallarının doğru belirlenmesi,
4-Aracılar azaltılarak, üretilen ürünlerinin tüketicilere doğrudan veya en kısa yollardan ulaşmasının sağlanması,
5-Üretim, nakliye, depolama gibi aşamalardaki vergi ve benzeri yüklerin azaltılarak, gıda ürünlerindeki maliyetlerin en aza indirilmesi,
6-En önemlisi hem üretici hem de tüketiciyi koruyucu kalıcı çözümler getirilmesi,
Sağlanmalıdır.

Aksi halde, denetimler sonrası yine herkes bildiğini okumaya devam edecektir. Ayrıca, gıda ürünlerinin üretim ve satışında, önce kendi vatandaşlarımızın sağlığı ve ekonomik çıkarlarının ön planda olması anlayışı benimsenerek, bu yönde uzun vadeli politikalar oluşturulmalıdır.

Kamuoyunun ve yetkililerin dikkatine sunmak istiyoruz.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum