Reklam
Reklam
Reklam

Evim'lere Ödenen Paralar Geri Alınabilecek mi?

Nihat Altay Yazıları / Evim’lere Ödenen Paralar Geri Alınabilecek mi?

Evim'lere Ödenen Paralar Geri Alınabilecek mi?
17 Temmuz 2021 - 09:46

BDDK, faizsiz konut veya araç alım sistemi diye bildiğimiz 21 şirketi tasfiye etti. Bu tasfiyelerin nedeni 6 ay önce belirlenen gerek 100 milyon lira sermaye, gerekse kurumsal sistem, birliğe üye olma, üst yönetim gibi belirli standartlara uyulması noktasında süre verilmesiydi. Bu standartlara uymayan İktisatevim, Vizyonevim, Doğruevim, Finansevim, Birikimevim, Finalevim, Yaşamevim, HH Aydın Yatırım, İhtiyaçevim, Varlıkevim, İstek Evim, İkizlerevim, Destekevim, Gerçekevim, Değer Tasarruf, Önceevim, Morevim, Hedefevim, Gelecek Tasarruf, Birlikbirikim, Tasarruf Organizasyon ismindeki şirketlerin faaliyetlerine son verildi. 8 şirketin ise iradi tasfiyeye yönlendirilmesine karar verildi. Tasarruf finansmanında faaliyette olan sadece 6 şirket kaldı. Bu şirketlerin de yeterliliklerinin tam olarak standartlara uygun olduğu söylenemez ancak öncelik sırasına göre intibak şartlarını yerine getirdikleri için denetimlerine devam ediliyor.

Bizlere gelen sorulardan dolayı asıl önemli konuya gelecek olursak ’21 şirkete para yatıranlar, ödedikleri paraları geri alabilecekler mi?’ Öncelikle bazılarının tepkisini çekse de yeni mağdurlar topluluğu oluşacak denilse de tasfiyelerin amacının vatandaşları korumak olduğu bilinmelidir. Çünkü bugün olmazsa birkaç ay sonra mutlaka bu şirketler batacak belki de paralar Thodex, Çiftlik Bank, Off Shore’da yapıldığı gibi yurt dışına kaçırılacaktı. Sadece faizsiz konut sistemine değil Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketlerinin de denetim ve gözetiminin BDDK tarafından yapıldığından dolayı yükümlülüklerini yerine getirmeyen şirketlere müdahale edilmesi gerekli bir çalışmadır.

İntibak şartlarını taşımayan ve tasfiyesine karar verilen şirketlere Bankacılık Düzenleme, Denetleme Kurumu (BDDK) ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından Tasfiye Komisyonu atanacak. Anlaşıldığı üzere komisyonun görevi, şirketlerde ki paraları ve sorumluların mal varlıklarını gözetleyerek halka dağıtmak ve 40 bine yakın müşterilerin mağdur olmamaları için çalışmalar yürütmek olacak. Şirketler tasfiye edildi ancak ödenen paralar ve mal varlıklar olduğu gibi korunacak. Sadece yeni müşteri edinemeyerek para toplanamayacak.

“Tüketici Hakem Heyetlerine veya Tüketici Mahkemelerine müracaat edelim mi?” diye gelen sorulara karşılık BDDK ve TMSF’den mağduriyetlerin giderilmesi için veya ev, araba alıp da hala taksit ödeyenler için resmi açıklama yapılmadı. Hak arama noktasında bu kurumlardan resmi açıklama gelene kadar beklenmesi, herhangi bir müracaat yapılmaması doğru bir yaklaşım olacaktık.

Sonuç olarak ülkemizde 35 tane kurulan bu şirketlerin sermayeleri, uluslararası kriterlere uygunluğu, bilgi-belgeleri noktasında kontrolsüz bir şekilde büyümesi ve para toplanmasının denetlenmesi ile yasal düzenlenme getirilmesi önemlidir ve halkın yararınadır.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum