Reklam
Reklam

Ekmek herkese yeterdi

Belgin Gülbağçalar Yazıları / Ekmek herkese yeterdi

Ekmek herkese yeterdi
14 Ocak 2021 - 10:44

Kim ne derse desin, en tatlı meyve dalından aşırılan meyvedir, bu kural yıllardır hiç değişmedi.

Portakal, mandalina ve turunçlar taşıyamaz oldu dalları, çoğu yerlerde çürüyor.

Üzülüyorum o, meyveye hasret onca çocuğu düşününce, kim bilir kaç çocuğun mutlu olmasına ve beslenmesine yardımcı olacak o caanım meyveler yerlerde çürüyor!

Aslında basit ve küçük bir organizasyonla meyvenin fazlası, dalda kalanlar ve bir de gönülden kopanlarla, gönüllü bir kargo şirketi aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaşabilir hele de dayanışmaya ve paylaşmaya en çok ihtiyacımız olan bu zor günlerde...

Aslında ekmek herkese yeterdi, biz paylaşmayı bilmedik!
Neyzenin dediği gibi;
"Ekmek herkese yeterdi
Tarlaya karga dadandı,
Ambara fare
Fırına hırsız
Memlekete harami"


Yine de iyi dayandık sayılır, salgın, kuraklık derken. Neyse ki beklediğimiz yağmurlar geliyor.

Hadi bu sefer de sıyırdık diyelim kuraklıktan, şimdilik imdadımıza yetişti yine yağmurlar ama dünyanın hali hal değil, mevsimler eskisi gibi değil, kışın sıcağına ve güneşine çiçek açıyor yaz meyveleri!

Geçen arıcılar konuşuyordu burada arılar kuraklıktan ölmüş, hemen hemen yarısı.

Bir tutturmuşlar su tasarrufu, el yıkamanın tasarrufu mu olur? Zaten kullandığımız su Avrupa ülkelerine göre çok düşük.

İçilebilir nitelikteki suyu sifonla çekiyoruz, bir küçük abdeste litrelerce su, içme suyu ile bahçe suluyoruz, tarım yapıyoruz, araba yıkayan da var. Kullanılan suyun yüzde 70’i tarıma gidiyormuş, tarımda damla sulama sistemine geçilmeli tamamen.

Her yıl bu sene suyumuz yetecek mi, yetmeyecek mi, barajlardaki su seviyesi yüzde kaç telaşı?

Hala daha kurak bir ülke olduğumuzu ve de gittikçe kuraklaştığımızı anlamadık! Yıllardır konuşuluyor ama bir arpa boyu yol alınmadı, evlere ücretsiz dağıtılan bir aparattan başka bir önlem duymadım, o da çok komik zaten!

Burada dereler akmaya başladı yağmurlarla ama hepsi denize akıyor, içi acıyor insanın, heba olup gidiyor o dağlardan süzülüp gelen serin sular.

400 bin ton buğday alacakmışız dışarıdan, küçüklüğümüzde okulda öğrendiğimiz "kendi kendine yeten birkaç ülkeden biriyiz" sözü de doğru değil artık.

Oysa çok da eski değil gemilerle dünyanın pek çok ülkesine mercimek, nohut fasulye, buğday götürdüğümüz, Amerika'ya tütün sattığımız günler. Şimdi Kanada mercimeği ve fasulyesiyle yemeğimizin ve ağzımızın tadı kaçtı. Tarım ülkesiyiz ama ülkede ziraatçılar işsiz oysa ne çok ihtiyacımız var onlara, el yordamıyla bilinçsiz tarım yapılıyor.

Bütün bunlar olurken ülkeyi yöneten siyasi irade, iktidarı ve muhalefetiyle ülke sorunları hariç her türlü polemikle gündem yaratma, gündemi değiştirme ve koltuklarını koruma derdinde ve hala bu siyasetçilerden medet ummaktayız!

Bu aşı kargaşasından da aklımızı koruyabilirsek ne ala, kesinlikle inanıyorum artık dayanma gücü konusunda çok farklı ve güçlü bir millet olduğumuza...

Mutlu bir gün diliyorum, bereketli yağmurlarla...


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum