Reklam
Reklam
Reklam

Bodrum Rallisi Saldırısıyla İlgili Açıklama

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu ve Karya Otomobil Spor Kulübü, Bodrum – Muğla’da düzenlenen Bodrum Rallisi’nde yaşanan saldırı ile ilgili açıklama yaptı.

Bodrum Rallisi Saldırısıyla İlgili Açıklama
12 Nisan 2021 - 14:07 - Güncelleme: 12 Nisan 2021 - 14:21

Karya Otomobil Spor Kulübü yaptığı açıklamada, "Organize ettiğimiz 10-11 Nisan tarihinde Bodrum – Muğla’da düzenlenen Bodrum Rallisi’nde, yarışan ekiplerimizden birisi, mekanik bir sorunla yoldan çıkmıştır. 

Fiilen bir kaza yapmamış olan ekip üyelerinin, tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymadıkları ve yaralanmadıkları görülmüş; yoldan çıkan ekibin aracı, servis alanına götürülmek üzere çekiciye yüklenmiştir. 

Yarışma ve ödül töreni tamamlandıktan sonra, içlerinde bu ekibin üyelerinden birisinin yakını olduğu iddia edilen bir kişinin de bulunduğu bir grup, yoldan çıkan ekip üyelerine müdahale edilmediğine’ dair asılsız bir ihmal iddiası üzerine, servis alanı ve ralli merkezine gelerek organizasyon görevlilerine önce sözlü, sonra da fiili olarak saldırmış, kulüp yöneticilerimizden birisi ile bir güvenlik görevlisini darp etmiş ve aynı grup içinde yer alan bir başka kişiyi silahla hafif yaralamıştır" denildi.

Spora ve sporcuya yapılmış bir saldırıdır

İhmal iddiasının tamamen dayanaksız ve asılsız olduğunun belirtildiği açıklamada, Yarışma Direktörü Nurdan Akal şu ifadelere yer verdi:

"11 Nisan günü gerçekleştirilen Ralli Bodrum organizasyonunun son Etabı geçilirken 81 kapı nolu yarışmacı 6.özel etabın bitmesine 1,5-2 km kala 81 no'lu araç küçük bir kaza yaptığını yarışmacılarla İlişkiler görevlisine bildirmiş pilot ve copilotun sağlık durumunda hethangibir sıkıntı olmadığını belirtmişlerdir. Bu arada yarışın direktörü olarak ben de mevkilerini sordum ve bilgisini aldım. Son iki araç etaptan çıktıktan hemen sonra aracın yanına görevliler gidip aracı çekiciye yükleyip merkeze doğru getirmişlerdir. Bu arada devamlı olarak GPS ile takip yapılmış süpürücü ile de temas kurularak bilgi alınmıştır, müdahalede herhangi bir gecikme veya eksik uygulama yoktur. Tüm etapta yarış dışı kalan araçlara uygulanan prosedür eksiksiz ve tam olarak işlemiştir, ayrıca ambulans veya tıbbi müdahale gerektirecek bir durumları olmadığı kendileri tarafından belirtildiği gibi noktada görevli sektör ve rescue arkadaşlardan da teyid alınmıştır.

Türkiye'de şimdiye kadar gerçekleşmiş, teknik ve sportif açıdan en yetkin ve başarılı organizasyonlardan birinin arkasından, yapılan saldırı spora ve sporcuya yapılmış bir saldırıdır. Yaşanan bu üzücü olay ile ilgili olarak emniyet güçlerimiz hemen olaya müdahale etmiş ve yasal süreç başlatılmıştır. Olaya ilk andan itibaren gerekli müdahaleyi yapan tüm emniyet kuvveti mensuplarımıza ve sağlık ekiplerimize teşekkürlerimizi sunarız."Sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız

Saldırı ile ilgili bir diğer açıklama da Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu tarafından yapıldı. Federasyon açıklamasında: 

"Emniyet güçlerimiz yaşanan bu üzücü olaya hemen müdahale etmiş ve akabinde yasal süreç başlatılmıştır. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu olarak yaralanan kulüp yöneticilerimiz ve güvenlik görevlisine geçmiş olsun dileklerimizi iletir; yasal sürece müdahil olup, sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı bildirir ve olaya ilk andan itibaren gerekli müdahaleyi yapan tüm emniyet kuvveti mensuplarımız ile sağlık personelimize teşekkürlerimizi sunarız" ifadelerine yer verdi.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum