Reklam
Reklam
Reklam

Basın Emekçilerimizin "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü"nü Kutlayamıyoruz

Aziz Koçal / TÜDEF/ TÜKODER Genel Başkanı / Basın Emekçilerimizin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü"nü Kutlayamıyoruz

Basın Emekçilerimizin  "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü"nü Kutlayamıyoruz
10 Ocak 2021 - 13:22 - Güncelleme: 10 Ocak 2021 - 16:56

Birçok gazetecinin cezaevinde olduğu, birçoğunun işsizlik, açlık ve yoklukla mücadele ettiği tüm gazete çalışanlarımızı, basın emekçilerimizi “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde saygıyla selamlıyor, gününüzü gerçekten kutlayabileceğimiz yıllar diliyorum.  

 60 yıl önce büyük gazete patronlarının çıkarılan 212 sayılı Basın Yasası’nı protesto için üç gün gazete basmama kararı üzerine 11-12-13 Ocak 1961 günlerinde gazeteciler BASIN adında kendi gazetelerini hazırladılar. O tarihten bu yana 10 Ocak, 12 Mart darbesine kadar “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlandı. Darbenin ardından “bayram” olmaktan çıkarılarak "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak anılmaya başlanmıştır.

Gazetecilik, Günümüzde büyük ölçüde fedakârlık isteyen, mesaisi olmayan, riski yüksek bir meslek haline gelmiştir.

Haberin ne zaman doğacağı belli olmadığından mesaisi olmayan, Halka haber iletme görevini her türlü zorluğa rağmen yerine getirme gayreti içerisinde çalışmalarını sürdüren,  zaman zaman saldırılara maruz kalan, darp edilen, yaptıkları haber, yorum ve köşe yazıları nedeniyle tutuklanan, hapse atılan, yazdıklarında suç unsuru bulabilmek için adeta cımbızla kelimelerin çekildiği;   görevini ifa ederken öldürülen ya da öldürülmeye teşebbüs edilen, açlık ve yoksullukla mücadele eden  basın emekçileri gazetecilerimizdir.

En insani ihtiyaçlarımızdan biri olan haber alma hakkımızı sağlayan Tarihin her döneminde halkın gözü, kulağı ve sesi olmayı amaç edinen, önemli bir Misyonu yerine getiren, haberden çok ifade için adliye koridorlarını aşındıran  gazetecilerin; Hiçbir baskı altında olmadan özgürce tarafsız haber yapıp   yazabildiği,  insanca çalışıp insanca yaşayabildiği; daha iyi koşullarda mesleklerini icra edebildiği şartların sağlanması dileklerimizle tüm basın emekçilerinin gününün de onları bir kez daha selamlıyor, gerçek anlamda bu günlerini bir bayram havasında kutlayacakları günlerin gelmesini diliyorum.

 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum