Reklam
Reklam

Avrasya Tüneli Geçiş Ücretinde Artış Yapılmamalıdır

Levent Küçük Yazıları / Avrasya Tüneli Geçiş Ücretinde Artış Yapılmamalıdır

Avrasya Tüneli Geçiş Ücretinde Artış Yapılmamalıdır
27 Ocak 2021 - 10:44

1 Ocak 2021 tarihinden geçerli köprü ve otoyol geçiş ücretlerine yapılan yüzde 25 zammın ardından, Avrasya Tüneli geçiş ücretlerine de 1 Şubat’tan geçerli olmak üzere yüzde 26 oranında artış yapılması öngörülüyor. Planlanan % 26 oranındaki zammın gerçekleşmesi halinde, otomobiller için 36,40.- TL olan geçiş ücreti yaklaşık 46.- TL’ye, 54,70.- TL olan minibüs geçiş ücreti ise yaklaşık 69.- TL’ye yükselecektir.

Ülkemizde salgın hastalığın olumsuz ekonomik etkilerini hepimiz biliyor ve yaşıyoruz. Bununla birlikte, gıda fiyatları başta olmak üzere, fiyatlar genel seviyesindeki aşırı artış ve bunun kişi ve aile bütçeleri üzerindeki olumsuz etkilerini hepimiz yaşıyoruz. Ayrıca, memur ve emeklilerin maaşlarına 15 Ocak 2021 tarihinden geçerli olmak üzere sadece yüzde 7.3 oranında zam yapılmıştır.

Avrasya Tüneli, İstanbul trafiğine olumlu katkıları, kullanıcılar açısından zaman ve enerji tasarrufu sağlaması açısından, çok önemli bir geçiş güzergâhıdır. Bu geçişin kullanımın teşvik edilmesi, geçiş ücretinin düşük tutulması gerekmektedir.

Salgın hastalık sürecinde esnaf, tacir, ücretliler ve emekliler olarak herkes kesim fedakârlık yaparken, % 26 oranında zam yapılması kabul edilemez. Ayrıca, mevcut geçiş ücreti yüksek olduğundan, % 26 oranındaki artış, geçiş ücretini çok daha pahalı hale getirecektir.

Vatandaşlarımızın, tüketicilerimizin ekonomik çıkarlarını korumak, salgın hastalığın olumsuz ekonomik etkilerini azaltmak ve Avrasya Tüneli geçiş güzergâhı kullanımını teşvik etmek amacıyla, 01 Şubat’tan geçerli olarak planlanan % 26 artışın hiç yapılmamasını talep ediyoruz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı başta olmak üzere, yetkili tüm kurumlara çağrıda bulunuyoruz.

Kamuoyunun ve ilgililerin dikkat ve değerlendirmesine sunuyoruz.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum