Reklam
Reklam

Ankara, halkın neler yaşadığını, ne yiyip içtiğini bilmiyor

Tüketici Hak Arama Derneği Başkanı Nihat Altay: “Halk sokağa çıkma yasağı ile, kepenk kapatma ile, aldığı meyveyi yarı yarıya indirme ile isteyerek veya istemeyerek elini taşın altına koyuyor. Birazda ekonomiyi yönetenlerin her alanda gerek tasarruf gerek yardım gerekse zamlar konusunda ellerini taşın altına koymaları gerekiyor.”

Ankara, halkın neler yaşadığını, ne yiyip içtiğini bilmiyor
18 Ocak 2021 - 21:19

Asgari ücrete yapılan yüzde 21’lik artış, yılbaşı itibari ile enerjiden ulaşıma, çeşitli vergilerden telekomünikasyon hizmetlerine gıdadan kiraya gelen zamlar ile, zaten alım gücü düşük olan vatandaşın ekonomik gücünü artırmaktan yine çok uzak kaldı. Temel gıda fiyatlarına neredeyse her hafta gelen zamlar ise vatandaşları ciddi anlamda mağdur ediyor.

Salgının başlaması ile birlikte daha da artan işsizlik ve gelir kaybı ile karşı karşıya kalan vatandaşın hayat pahalılığı karşısındaki çaresizliğine bir çözüm üretilemediği gibi sesini duyan da yok.

Vatandaşın sesi olmaları ve yetkilileri çözüm konusunda uyarmaları için tüketici örgütleri ile görüştük. Dur durak bilmeyen zamlar, fahiş fiyatlar ve serbest piyasa ekonomisi ile ilgili değerlendirmelerini aldık.

İkinci söyleşimizi Tüketici Hak Arama Derneği Başkanı Nihat Altay ile yaptık ve sorularımızı yönelttik:

Soru: Yılbaşı itibari ile enerjiden ulaşıma, çeşitli vergilerden telekomünikasyon hizmetlerine, gıdadan kiraya kadar ürün ve hizmetlere zam geldi. Bu zamlar korona virüs ile hem sağlık hem de ekonomik anlamda mücadele ettiğimiz şu dönemlerde zaruri miydi? Olmazsa olmuyor muydu?

Tabi ki zaruri değildi. Öyle bir sıkıntılı ve sancılı süreçten geçiyoruz ki inanın Ankara, halkın neler yaşadığını, ne yiyip içtiğini bilmiyor. Danışmanların, müsteşarların, il başkan veya müdürlüklerin, her ildeki 100 kişiden parti yöneticilerinin ne iş yaptığını inanın merak ediyorum. Halk sokağa çıkma yasağı ile, kepenk kapatma ile, aldığı meyveyi yarı yarıya indirme ile isteyerek veya istemeyerek elini taşın altına koyuyor. Birazda ekonomiyi yönetenlerin her alanda gerek tasarruf gerek yardım gerekse zamlar konusunda ellerini taşın altına koymaları gerekiyor.

Soru: Özellikle gıda fiyatlarındaki sürekli artışı nasıl değerlendiriyorsunuz? Vatandaş temel gıda ihtiyaçlarına ulaşamaz noktasına geldi, bu artışlar neden engellenemiyor?

Fiyat artışlarını sadece iktidara yüklemek haksızlık olur. Bazı üretici, aracı, satıcı ve sağlayıcılara ayrı bir parantez açmak gerekiyor. İktidarda kim olursa olsun. Ülkemizde bu fırsatçılar olduğu sürece biz hiçbir zaman Almanya, Finlandiya olamayız. Çünkü yangından mal kaçırırcasına olağanüstü durumlardan nemalanan fırsatçılar var bu ülkede. Ticaret bakanlığı bu kişilerin üzerine giderek ceza uyguluyor. Yeterli mi? Değil. Daha fazla denetmen, müfettiş veya personel ile bu kişilere göz artırmamak gerekiyor. Ülkemizde halkın hissettiği enflasyon oranı yüzde 40'larda. Ancak TÜİK'in yazıp, yönetip ve oynattığı bir sinema kuşağı ile karşı karşıyayız. Öncelikle TÜİK tam bağımsız bir şekilde güvenilirliğini kazanmalı ve sepette sadece temel ihtiyaç ürünleri yer almalıdır. Tüketicinin gıda ihtiyaçlarına ulaşmasında sıkıntı yok. Alım gücünde sıkıntı var. Ekonomik dengeler minimum seviyeye inmeden artışlar engellenemez. Tabi dolar, faizinde düşürülmesi gerekiyor.

Soru: Serbest piyasa ekonomisi böylesi kontrolsüz fiyat politikalarını meşru mu kılıyor?

Serbest piyasada fiyat artışının önüne geçmek için doğrudan yabancı sermayeyi ülkemize çekmemiz gerekiyor. Doğrudan yabancı yatırım uzun vadeli iç ve dış pazar oluşturur. Sadece bir örnek, doğrudan yabancı sermayenin sosyal, ekonomik katkılarını daha net gösterecektir... Ankara Polatlı’ya 2008 yılında URSA, 120 milyon Euro yatırım yaparak, fabrika açtı. Tabi fabrikada çalıştırılmak üzere 600 kişi işe aldı. 600 kişiye İstihdam sağlandı. Yani işsizlik 600 kişi azaldı. Talep fazlasıyla karşılandığından üretim bolluğu fiyat artışını durdurdu. Tek bir firmaya olan mahkûmiyet bittiği için ikide bir zamlı fiyat listelerinin önüne geçildi.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum