Reklam
Reklam

Anadolu'nun 412 Eseri Daha Türkiye'ye Geliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığının tarihi eser kaçakçılığıyla mücadele çalışmaları kapsamında 412 eser daha Türkiye’ye getirilecek. Macaristan’dan iadesi sağlanan eserler Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na 25 Şubat’ta törenle teslim edilecek.

Anadolu'nun 412 Eseri Daha Türkiye'ye Geliyor
22 Şubat 2021 - 12:06

Macaristan’a resmi temaslar dolayısıyla gidecek olan Bakan Çavuşoğlu eserleri Macaristan Dışişleri Bakanı Péter Szijjártó’dan teslim alacak.

Roma Dönemi’ne ait mermer heykel başı, mermer figürin, metal, ahşap ve taş buluntular ile birlikte sikkelerden oluşan eserler Bakan Çavuşoğlu’nun uçağı ile Türkiye’ye ulaşacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığına teslim edilecek tarihi miras Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergilenecek.

Bakanlık Kaçakçının da Peşini Bırakmıyor

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matiz’in iade sürecinin hızlanmasında Kültür ve Turizm Bakanlığına destek verdiği küçük buluntu niteliğindeki eserler 2015 yılında Macaristan gümrüğünde yakalandı.

Macaristan kolluk birimlerinin yaklaşık 6 yıl önce bir Türk vatandaşının aracında yaptığı aramada tespit ettiği eserler Macaristan Interpol’ü tarafından İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Interpol-Europol Daire Başkanlığına bildirildi. Interpol Türkiye’nin eserleri Kültür ve Turizm Bakanlığına bildirmesi üzerine de iade süreci başlatıldı.

Eserlerin Anadolu kökenli oldukları Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürlüğü ile Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ertekin Doksanaltı tarafından hazırlanan uzman raporlarıyla belirlendi. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, kimlik bilgilerinin tespiti sonrasında olaya karışan vatandaş hakkında da suç duyurusunda bulundu. 

İstanbul 15’i Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkında 5 yıl mahkûmiyet kararı alınan şahısın istinaf yoluna başvurması üzerine ise Bakanlık yargı süreci halen devam eden davada yine müdahil oldu.

Türkiye’ye Getirilecek Eserler
 

 head.png

Heykel Başı - Mermer- Roma Dönemi
(20 cm uzunlukta, açık renkli sakallı insan portresinin tasvir eden açık renkli taş heykel)

torso.png

Figürün- Mermer- Roma Dönemi 
(Kafa, uzuvları yok, 25 cm*5 cm ebatlarında)

1.png  4.png 2.png 7.png 3.png

Mobilya Aksamı- Bronz- Roma Dönemi

5.png
Obje- Bronz- Roma Dönemi 

9.png  6.png

Ahşap Kutu Aksamı- Bronz- Roma Dönemi 

 8.png

3 Adet Mühür- Bronz- Roma Dönemi 

bronze+piece.png

Bükülmüş Plaka- Bronz- Roma Dönemi

coins.png

Sikke- Bronz- Roma-Grek Dönemi

coins2.png

Sikke- Gümüş- Grek Dönemi 

coins3.png

Mühür, Sikke- (Kurşun-Gümüş-Altın-Bronz)- Bizans Dönemi


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum