Reklam
Reklam
Reklam

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanından Art Arda Gaflar!

Av. Yusuf Kadıoğlu Yazıları / Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanından Art Arda Gaflar!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanından Art Arda Gaflar!
25 Nisan 2021 - 09:46 - Güncelleme: 25 Nisan 2021 - 09:49

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bilindiği gibi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle gelenek olduğu üzere koltuğunu 10 yaşındaki bir çocuğa devretti ve buradaki çok kısa süreç içinde konuşmasında ardı ardına büyük gaflara imza attı!

Çocukla birlikte basın mensuplarının karşısına geçen bakan, söz konusu kişi 10 yaşında bir çocuk bile olsa ramazan ayını bahane ederek çocuğa bir şey ikram edemediklerini, ramazandan sonra çocuğu aynı evde birlikte kaldığı 5 arkadaşıyla tekrar konuk edeceklerini, o zaman çikolata ve çay haklarını kullanacaklarını söyleyerek dini siyasi şovlarına alet etmekten ve bunu fırsat olarak görmekten geri kalmamıştır.

Bakanın bu gafı yetmezmiş gibi yine çocuğun kimliği konusunda gizli kalması gereken bilgileri basın önünde tüm Türkiye'ye ilan etmiştir.

Mesleği avukat olan bakan, kendi bakanlığı ile ilgili kanun ve yönetmelikleri bilmiyor mu?

Bakınız "Çocuk Koruma Kanununa Göre Verilen Koruyucu ve Destekleyici Tedbir Kararlarının Uygulanması Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre gizlilik başlığı altında 26. maddesi nasıl bir düzenleme getirmiş.

MADDE 26 – (1) "Çocuklara ilişkin koruyucu ve destekleyici tedbir kararlarının alınması ile uygulanmasına ilişkin tüm süreçlerde çocuğun avukatı hariç olmak üzere çocuğun kimliği, adresi, fotoğrafları, yaşadığı travmalar gibi çocuğa ve yakınlarına ait her türlü bilgi ve bu bilgilerin yer aldığı rapor ve belgeler ile kayıtlar gizli tutulur. Yazışmalar gizlilik ilkesine uygun bir şekilde gerçekleştirilir."

Avukat bakan bu düzenlemeyi bilmiyorsa liyakatsizliğini ortaya koymuş, biliyor da en başta kendisi uygulamıyorsa devlet yönetmedeki ciddiyetsiz tavrını gözler önüne sermiş, bunları da bir yana bırakırsak insani değerlerden ne kadar yoksun ve uzak olduğu noktasındaki kişiliğini bizlere göstermiştir.

Neden hangisi olursa olsun durumun bu şekilde olmasının kabul edilebilir, hoş görülebilir ve göz ardı edilebilir yanı yoktur.

Yazıklar olsun!


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum