Reklam
Reklam

18 Yaşını Doldurmayan Herkes Çocuktur ve Devletler Onları Korumakla Yükümlüdürler

Aziz Koçal / TÜDEF-TÜKODER Genel Başkanı / 18 Yaşını Doldurmayan Herkes Çocuktur ve Devletler Onları Korumakla Yükümlüdürler

18 Yaşını Doldurmayan Herkes Çocuktur ve Devletler Onları Korumakla Yükümlüdürler
21 Kasım 2020 - 16:46 - Güncelleme: 21 Kasım 2020 - 16:56

Dün 20 Kasım ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’ydü...

Ancak yazılı ve görsel basının çok azında kısmen yer aldı. Muhteşem Cuma indirimleri kadar önemi olmadı.

Dünya üzerinde birçok çocuk ya savaş ortasında ya da açlık sınırında ya tecavüze uğrayarak ya da tacize uğrayarak, ya da çocuk yaşta evliliğe zorlanarak, yaşamını sürdürüyor. Bu koşulları ortadan kaldırmak ve onlara daha iyi bir yaşam sağlamak amacıyla hazırlanan çocuk hakları Sözleşmesi, 54 maddeden oluşmuş ve 191 ülke tarafından kabul edilmiştir. Türkiye bu sözleşmeyi 1990 yılında imzalamış, 27 Ocak 1995’te Resmi Gazete’de Yayımlayarak yürürlüğe koymuştur.

Sözleşmenin yürürlüğe girmesine rağmen Türkiye’de hala bir milyonun üzerinde olduğu tahmin edilen çocuk işçi mevcut olup, tacize ve tecavüze uğrayan çocuklar ile, çocuk yaşta evlendirilen kız çocukları sayısını ise tam belirlemek mümkün değil.

Taraf ülkelerce bu sözleşme hazırlanırken çocuğun kişiliğinin tam ve uyumlu olarak gelişebilmesi için, sevgi ve anlayış havasının içindeki bir aile ortamında yetişmesinin gerekliliğini kabul etmiştir. Ayrıca çocuğun toplumda bireysel bir yaşantı sürdürebilmesi için her yönüyle hazırlanmasının ve özellikle barış, hoşgörü, özgürlük, eşitlik ve dayanışma ruhuyla yetiştirilmesinin gerekliliği savunulmuştur.

Çocuklar da yetişkinler gibi bir tüketicidir, bu nedenle Evrensel tüketici haklarının “Tüketicilerin Temel İhtiyaçlarının Karşılanması Hakkı” ilkesinin açılımında açıklandığı üzere;

İnsanın insan olmaktan doğan ve hayatını devam ettirebilmesi için gereken asgari ihtiyaçlarını karşılayabileceğini belirten bu hak, tüketicinin en temel hakkıdır. Gelişen ve değişen dünya şartları içerisinde; beslenme, barınma, ısınma, aydınlanma, içecek su bulma, ulaşım ve haberleşme gibi bütün ihtiyaçlar tüketicinin en temel haklarıdır. Dolayısı ile çocuklarda bu haklara sahiptir.

            SORUYORUZ;

-Asgari ücretin açlık ve yokluk sınırının altında olduğu ülkemizde, yaşamını sürdürmeye çalışan çocuklarımızın haklarına yeteri kadar sahip çıkabiliyor muyuz?

-Eğitim, Sağlık ve sağlıklı bir çevrede yaşam hakları olan çocuklara,  haklarını yeteri kadar verebiliyor muyuz?

-Maliyetlerin düşük olması nedeniyle çocuk işçi çalıştırılmasına karşı çıkabiliyor önlemler alabiliyor muyuz?

-Bölgemizde devam eden savaşlardan çocuklarımızı koruyabiliyor muyuz?

-Bölgemizde savaş mağduru altı milyon çocuğun sorumlusu kim,

-silah tüccarları çocuk hakları sözleşmesine imza atan ülkelerde değil midir?

-Bazı cinsi sapıklardan çocuklarımızı koruyabiliyor, istismarların tecavüzlerin önüne geçebiliyor muyuz?

 Bu soruları uzatmak mümkün ama bir tek cevabı var; KOSKOCA BİR HAYIR!

-Farkındalık yaratmak adına Ülkemizde çocuk hakları günü kutlanırken, çocuk hakları sözleşmesi hükümlerinden bazılarını hatırlayalım.

-On sekiz yaşından küçük olan herkes çocuktur.

-Yaşam ve gelişme hakkı; çocuklar hayatta kalmalı, özgürce yaşamalı ve gelişmelidir. Bunu sağlamak ise tüm devletlerin görevidir.

-En önemli maddelerden bir tanesi 19.madde korunma: Sözleşmeye taraf devletler çocukların her türlü ihmal, istismar ve şiddet karşısında gerekli tüm yasal, idari, toplumsal, eğitsel bütün önlemleri almakla yükümlüdür.

Çocuklar kendilerini savunabilecek durumda değiller, bu işi yetişkinler ve devletler yapmalıdır.
           
Uluslararası sözleşmelerde ve çocuk hakları sözleşmesinde 18 yaşından küçüklerin çocuk olduğu gerçeğinden hareketle ülkemizde durum içler acısıdır. Çocuk gelinler, Çocuk istismarları, Çocuk tecavüzleri, kendini bazı sıfatlar arkasına gizleyerek, istismarcı ve tecavüzcülerin çokluğu kaygı vericidir ve tehlike gittikçe büyümektedir.
             
IRAK savaşında babası ve annesi ölen ve ayakları kopan bir çocuğun IRAK savaşını yöneten Tommy FRANKS’a yazdığı şiiri ile yazımı bitirmek istiyorum.

"Belki haberin yoktur diye yazıyorum Franks;
Önce demokrasi yağdı göklerden
Sonra özgürlük geçti üstümüzden
Palet palet…”

ÇOCUKLARIN SESİ OLALIM.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum